Információk

Kondoros középületei, régi lakóházai és azok története

Kondoros középületei, régi lakóházai és azok története

A 2021-2022-es tanévben a Kondorosi Petőfi István Általános Iskola és Kollégium „Kondoros középületei, régi lakóházai és azok története” címmel 1 000 000 Ft értékű pályázatot nyert helytörténeti műhelyfoglalkozás tartására. A pályázat támogatói az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Tehetség Program volt. A pályázat azonosítója: NTP-INNOV-21-0202. A pályázat lebonyolítására a Békéscsabai Tankerületi Központ közreműködésével került sor. A pályázati program sikeresen megvalósult.

A műhelyfoglalkozás az iránta érzett tiszteletből Kondoros első községi tanítójának, Bukovinszky Mihálynak a nevét vette fel, s így lett Kondorosi Bukovinszky Mihály Helytörténeti Műhely. A műhelyfoglalkozásokon tíz tehetséges és a helytörténet iránt érdeklődő hetedik osztályos tanuló vett részt. Munkájukat két pedagógus, történelemtanár irányította: Sárköziné Zuberecz Klára és Klucsik Árpád. A műhelyfoglalkozásokat 2021. október 6-tól 2022. június 15-éig, csütörtökön délutánonként, 14:00 órától 15:30-ig tartottuk. A munkatervben megfogalmazottakat a tanulók a pedagógusok irányításával sikeresen megvalósították. A híres kondorosi tanító portréjával ellátott pólókat is készíttettek maguknak a diákok és tanáraik, amit a kirándulásokon, műhelyfoglalkozásokon, interjúk készítése során viseltek.


Elsőként Dr. Kalhammer Mátyásné nyugalmazott könyvtárigazgatótól, a Kondorosi Helytörténeti Baráti Kör vezetőjétől hallgattak meg egy érdekes előadást a kondorosi könyvtárban a helytörténeti kutatás módszereiről. Ezután Arany Tóth Anita a Kondorosi Dérczy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény intézményvezető-helyettese ismertette velük előadásában a könyvtári kutatómunka módszereit.

 Drczy Ferenc Knyvtr


Az előadások után felosztották a nevelők a diákok között a kutatási területeket, s helyszíneket. Volt, aki Kondoros középületeinek történetét kutatta. Volt, aki a régi magánházak történetéről gyűjtött anyagot. A gyűjtőmunkát a könyvtárban, az interneten és a terepen végezték el. Rengeteg információt gyűjtöttek és fényképet készítettek.


Ezt követően a Békés Megyei Könyvtárban, Békéscsabán Lukoviczki Anna könyvtárvezető-helyettes tartott nekik előadást a kutatás lehetőségeiről, majd a könyvtár Békési Gyűjteményébe pillanthattak bele és találtak rengeteg szöveges és képi információt a kondorosi épületek történetéről.


Ellátogattak a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltáraiba is. A Gyulai Levéltárban Héjja Julianna Erika főlevéltáros ismertette a diákokkal a levéltári kutatómunka módszereit. Megmutatta az 1950 előtti anyagokat Kondoros régi épületeiről. Érdekes okleveleket, leírásokat, gyűjteményeket tanulmányozhattak itt a tanulók. A Békési Levéltárban Dr. Bódán Zsolt levéltáros kalauzolta végig a gyerekeket a levéltáron és annak raktárában. Megismertette a diákokat a cédulázás kutatói módszerével. Békésen az 1950 utáni levéltári anyagot vizsgálhatták meg a tanulók Kondoros épületeinek történetével kapcsolatban. Tervrajzokat, települési rendezési terveket, önkormányzati tárgyalások anyagait ismerhették meg az érdeklődő gyerekek.

 

Gyulai Levltr

 

Előadók is érkeztek a kondorosi iskolába. Héjja Julianna Erika a Gyulai Levéltár főlevéltárosa „Kondoros épített öröksége a levéltári források alapján” címmel tartott előadást Kondoros épületeinek történetéről. Dr. Bácsmegi Gábor régész, a Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum igazgatóhelyettese a középkori lakóházak történetéről, építéséről, helyiségeinek funkciójáról, fejlődéséről adott elő a diákok számára. Salamon Edina néprajzkutató, a Munkácsy Mihály dolgozója a parasztházak építéséről, fejlődéséről, történetéről, az egyes helyiségek funkcióiról, a házakhoz kötődő népi hagyományokról, szokásokról, hiedelmekről tartott érdekfeszítő előadást a gyerekeknek. Minden előadót figyelmesen meghallgattak, majd kérdéseket intézhettek hozzájuk a diákok. Az előadók kérdéseire adott helyes válaszaikért értékes jutalmakat kaptak a tanulók.

 

Salamon Edina eladsa az iskolban

 

A diákok Budapestre tettek egy egynapos tanulmányi kirándulást. Kísérő nevelőik Sárköziné Zuberecz Klára és Rideg Ildikó tanárnők voltak. A tanulók a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában Sági Anna levéltáros kalauzolásával ismerhették meg a levéltár felépítését, történetét, működését. Ezután Kondoros épületeinek történetét kutatták a diákok a levéltárosok segítségével. Majd a Budai Várnegyedben tettek egy sétát és összevetették a várnegyed épületeinek építészeti stílusát a kondorosi épületek építészeti stílusával. A kirándulás jó hangulatban telt el.

 

 Kirnduls Budapesten


A tanév végén a diákok szelektálták a gyűjtött anyagot. Pótolták az épületek történetének hiányosságait. Ezután a gyűjtött szöveges és képi anyagból tablókiállítást készítettek. Klári néni vezényletével modelleztek néhány kondorosi középületet és magánházat. Valamint néhány középületről puzzle-t is készítettek. A tablókat, a maketteket és a puzzle-t az aulában állították ki, ahol az érdeklődő diákok, pedagógusok, szülők tekinthették meg. A kiállítást és az egész éves munkájukat szórólapok segítségével reklámozták a település lakóinak.

A középületek közül jónéhányat számítógépes tervezőprogram segítségével újra megterveztek a tanulók. A középületek történetét videofelvételre olvasták fel. Számos középületben interjút készítettek az ott dolgozókkal. A videofilmeket összeszerkesztették és a számítógépes modellekkel együtt a gyűjtött anyagból készült weboldalon és facebookos oldalon tették közzé. A videofilmeket, interjúkat és a ppt-s prezentációt az érdeklődő diákoknak, pedagógusoknak, szülőknek az iskola aulájában is levetítették.


Éves munkájukról egy kétperces videót is készítettek, melyet a Kondorosi KTV-n vetítettek le. Működésüket, eredményeiket a kondorosi iskola weboldalán és Facebook-oldalán is közzétették. Tevékenységükről újságcikket is írtak, ppt-s prezentációt is készítettek. A szülők szakkörről alkotott véleményét kérdőív és elégedettségi mérés révén ismerték meg.


A műhelyfoglalkozások, a gyűjtőmunkák, az előadások, a könyvtári és levéltári kutatások, a terepbejárások, a videókészítés, az interjúk, a fényképezés, a ppt-s prezentáció készítése, a tabló-, puzzle- és makettkészítés során a tanulók hasznos ismereteket szereztek településük középületeinek és magánházainak történetéről. Modern, digitális formában tárták azt az érdeklődő közönség elé.

 

A killts ksztse

 

 

A helytörténeti műhely weboldalának linkje: https://kondoros-regi-epuletei8.webnode.hu/

A helytörténeti műhely Facebook-csoportjának linkje:https://www.facebook.com/KondorosiHelytortenetiMuhely

Videóink, interjúink feltöltésének helye: https://www.youtube.com/user/Illusion24KP/videos