Békés megye hírek

A magyarországi, a székelyföldi és a szórványságban élő magyarok hármas együttműködése

A magyarországi, a székelyföldi és a szórványságban élő magyarok hármas együttműködése

A magyarországi, a székelyföldi és a szórványságban élő magyarság együttműködéséről tanácskoztak május utolsó hétvégéjén a Hunyad megyei Déván. Az Összetartozunk című konferencián Kónya István, a Békés megyei közgyűlés alelnöke javaslatot tett rá, a magyar-román közös kormányülésen kerüljön szóba annak lehetősége, hogy állás nélküli magyarországi tanárok, tanítók oktathassák a szórványságban és a Székelyföldön élő magyar gyerekeket, enyhítve ezzel az ottani pedagógushiányt. A találkozón jelen lévő Kelemen Hunor romániai kultuszminiszter üdvözölte az ötletet.

Összetartozunk - hirdeti nevében az a második alkalommal megszervezett országos szórványkonferencia, amelyet május 28-29-én tartottak a Hunyad megyei Déván a magyar napok részeként. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség által életre hívott programon az RMDSZ országos és helyi vezetői, parlamenti képviselői mellett megyei, megyeszékhelyi és települési önkormányzati vezetők, a szórványközösségek képviselői, civil szervezetek, magyar egyházak és felekezetek képviselői, a szórvány ügyért dolgozó szakemberek, a testvérmegyék és -települések képviselői vettek részt. A Kovászna és Hargita megye által kezdeményezett tanácskozás célja a székelyföldi és a szórványságban élő magyarok együttműködésének erősítése, ennek jelentőségének deklarálása volt.

Összetartozunk (szórványkonferencia)

A találkozót Déván tartották meg

A találkozón Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, Románia kulturális és örökségvédelmi minisztere a társadalmi tőke megerősítését kulcsfontosságú feladatként értelmezte, vagyis szerinte minden tartópillére az, hogy magyar és magyar között meglegyen a bizalom. Ez pedig egy hármas együttműködésen alapulna: a magyarországi, a székelyföldi és a szórványságban élő magyarok partnerségén. - Székelyföld értse meg a szórványmagyarság érdekeit - mondta el, hangsúlyozva, hogy érdekeiket csak közösen tudják eredményesen képviselni. Hozzátette, a szórványmagyarság kiszolgáltatott az asszimiláció hatásainak, erre különösen oda kell figyelni; majd az RMDSZ szórványstratégiájáról szólt.

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, Románia kulturális és örökségvédelmi minisztere

A kulturális és örökségvédelmi miniszter elmondta, az érdekeket csak közösen lehet eredményesen képviselni

Az a magyar ember, aki nap mint nap megszenved a magyarságáért - idézte Csoóri Sándor gondolatát Tamás Sándor. Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta még, a szórványmagyarok kifejezés helyett ő a szétszórtságban élő magyarság definíciót részesíti előnyben, valamint kitért rá: keresni kell a lehetőségeket, hogy a magyarországi testvérmegyék hogyan tudják a kultúra és az oktatás területén segíteni a szétszórtságban élőket.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke

Az elnök szerint keresni kell a lehetőségeket, hogy a magyarországi testvérmegyék hogyan tudják a kultúra és az oktatás területén segíteni a szétszórtságban élőket

Erre az utóbbi megállapításra rímeltek a konferencián részt vevő Kónya István szavai is. A találkozón Békés Megye Képviselő-testületének alelnöke egy, a pedagógushiányt orvosló javaslatot tett Kelemen Hunor felé: - Készülhetne egy felmérés arról, hogy azok között a munkanélküli tanárok, tanítók, esetleg frissdiplomások között, akik nem szakmának, hanem hivatásnak tekintik a pedagógiát, vannak-e olyanok, akik a Székelyföldön, a szórványmagyarságban pedagógus munkát végeznének. - Mindezt kiegészítette azzal, hogy mivel a két ország pedagógusbérei nincsenek összhangban egymással, ki kellene dolgozni rá egy stratégiát, hogy milyen költséget kik és hogyan vállalnának, akár a bér, akár a szolgálati lakás tekintetében. A magyar-román közös kormányülés ősszel esedékes, ezért a jelen lévő érintetteket arra kérte, vessék fel ezt lehetőségként. A konferencia résztvevői, köztük Kelemen Hunort is, üdvözölték a felvetést. A magyar nyelv és irodalom szakos tanár Kónya István emellett a magyarországi pedagógia felelősségét hangsúlyozta: - Amikor tudjuk, lélekben is segítsük a határon túl élő magyarokat: amikor Erdély a téma, tanítsuk meg a diákoknak a székely himnuszt; ha a nyelvjárásokról tartunk órát, ismertessük meg a gyerekekkel a székelyföldieket is; irodalomórán pedig beszéljünk Tamási Áronról, Reményik Sándorról, Csoóri Sándorról, Wass Albertről is!

Kónya István, Békés Megye Képviselő-testületének alelnöke

"Amikor tudjuk, lélekben is segítsük a határon túl élő magyarokat!"

Az Összetartozunk konferencián Beszterce, Fehér, Hargita, Háromszék, Hunyad, Szeben és Temesvár megyék, Torda város, valamint Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Zala megyék és Szombathely küldöttei jelentek meg. A résztvevők végül egy zárónyilatkozatot fogadtak el arról, amelyben kifejtik, hogy „a romániai magyar nemzeti közösség megmaradásának záloga az egymásra figyelés, az együttdolgozás és egymás támogatása". A székely-szórvány együttműködés eddigi pozitív tapoasztalatai, eredményei alapján pedig leszögezték:  „Meggyőződésünk, hogy ezt a stratégiát folytatni kell, magyar jövőt teremtve a szórványban."

 

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.E.

 

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: A magyarországi, a székelyföldi és a szórványságban élő magyarok hármas együttműködése