Békés megye hírek

Ünnepélyesen átadták a Pándy Kálmán Megyei Kórház Pszichiátria Osztályának Munkaterápiás Részlegét

Ünnepélyesen átadták a Pándy Kálmán Megyei Kórház Pszichiátria Osztályának Munkaterápiás Részlegét

Az új részleget április 17-én ünnepélyesen adta át Domokos László  a Békés megyei Közgyűlés elnöke és dr. Kovács József főigazgató főorvos.
A Pándy Kálmán Megyei Kórház Pszichiátriai osztályának részét képező Munkaterápia, 2009. március 2-án költözhetett át korábbi helyéről - a Szentháromság utcai telephelyről - az egykor önálló intézményként működő Tüdőkórház időközben megüresedett, egyik felújított épületébe.

A Pándy Kálmán Megyei Kórház Pszichiátriai osztályának részét képező Munkaterápia, 2009. március 2-án költözhetett át korábbi helyéről - a Szentháromság utcai telephelyről - az egykor önálló intézményként működő Tüdőkórház időközben megüresedett, egyik felújított épületébe.

A Pándy Kálmán Megyei Kórház

Az intézmény munkaterápiás tevékenységének megalapozása még a névadó, Pándy Kálmán nevéhez fűződik, aki 1898-tól egyik legfőbb céljául tűzte ki a modern pszichiátriai ellátás alapelveinek megvalósítása mentén azt, hogy az elmegyógyászati kezelés alatt álló betegeket minél több inger érje és képességeiknek megfelelő feladattal lássa el őket.
Ennek szellemében a Szentháromság utcai telephelyen 1926-ban épültek az elmebetegek részére úgynevezett tanyaszerű lakóházak. Itt kerültek elhelyezésre azok a betegek, akik a sertések gondozásával, fiaztatásával és kertészkedéssel foglalkoztak. A ",,Pándy hagyomány" olyan munkaterápiás részleget hozott létre, amely ellátta a kórház konyháját az élelem egy részével, gondozta a parkot és ezáltal aktívan részt vett a kórház életében.
A részleg azóta is működik, jelenleg 60 férőhellyel. A betegek túlnyomó része skizofrén, demens vagy szellemileg fogyatékos. Míg korábban elsősorban csak munkaterápia folyt ezen a területen, ma már pszichoterápiásan orientált terápiát is rendszeresen alkalmaznak a szakembereink, így kirándulások, sportjátékok, műsoros délutánok, zenei és képzőművészeti foglalkozások is zajlanak.
A jelenlegi, 130 milliós beruházás eredményeképpen, mely döntően a fenntartó, Békés Megyei Önkormányzat segítségével valósult meg, a betegek és dolgozók ideális körülmények közé kerülhettek, s a Sitka utcai telephely jelenlegi 304 ágyával optimálisan működtethető.

A Munkaterápiás részleg betegei számára a költözés minőségi változást jelent: az új épületben tágas, világos, 4-5 ágyas, vizesblokkal rendelkező kórtermek várják az ellátottakat, szemben a régi 12-13 ágyas betegszobákkal. Az ideális méretű ebédlő biztosítja a korszerű étkeztetés lehetőségét. A tágas társalgó lehetővé teszi a kulturált beteglátogatást. A régen óhajtott foglalkoztatóval beteljesülhet a szakemberek álma és valóra válhat a sokrétű foglalkoztatás. Az épület akadálymentesítésével a mozgáskorlátozott betegeket is fogadhatja az intézmény.

A kórház épülete

A részlegen, az egy ágyas kórterem kialakításával, elkülönítésre is lehetőség nyílik.
Az épületet körülvevő csodálatos park nem csak munkát, hanem örömet és nyugalmat is biztosít a betegeknek. A csatorna horgászati, a sportpálya sportolási lehetőséget kínál a pácienseknek.

Az épületet körülvevő csodálatos park nem csak munkát, hanem örömet és nyugalmat is biztosít a betegeknek. A csatorna horgászati, a sportpálya sportolási lehetőséget kínál a pácienseknek.

A betegellátás három szinten történik. A földszinten a kiszolgáló helyiségek, az emeleten a kórtermek helyezkednek el. A korábbi állapothoz képest újdonság, hogy női kórtermek kialakítására is lehetőség nyílt, mely hiánypótló szerepet tölt be.
A részleg munkatársai a kialakítás kezdetétől részt vehettek az építkezésben, így magukénak érzik munkahelyüket és elégedetten foglalták el az új épületet a tavasz elején, ahol nem csak a betegek elhelyezési, hanem a szakemberek munkakörülményei is jelentősen javultak a korábbi állapothoz képest.

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat



Hitvallásunk:

PÁNDY KÁLMÁN MEGYEI KÓRHÁZ, GYULA

A Pándy Kálmán Megyei Kórház 1472 ággyal és közel 140 járóbeteg szakrendeléssel a    kialakított beteg-beutalási rend szerint végzi a betegek ellátását. Gyógyító egységeinkben szolgáltatásainkkal igyekszünk megfelelni a lakosság egészségügyi ellátással kapcsolatos jogos kívánalmainak csakúgy, mint az egészségügy korszerű szakmai követelményeinek.
A magas színvonalú ellátást mintegy 2200 munkatársunk biztosítja, akik évente 40.000 fekvő- és további 700.000 járóbeteget látnak el. A kiemelkedő gyógyító és ápolási-gondozási teljesítményt csak megfelelő képzettséggel és elhivatottsággal rendelkező munkatársak tudják biztosítani, amelyhez minden támogatást igyekszünk számukra megadni.
Épületeink és műszerparkunk folyamatos bővítése, korszerűsítése által igyekszünk a kor követelményeinek megfelelően növelni az ellátás biztonságát és komfortfokozatát. Az elmúlt években kiemelt jelentőségű beruházásokra került sor kórházunkban, amelyek közül kiemelendő a Fertőző és Diszlokációs Pavilon, a Központi Orvosi Ellátó Épülettömb, a felújított pszichiátriai tömb, a teljesen megújult Szeghalmi Fekvő- és járóbeteg ellátó egység, illetve a Sitka 1. sz. telephelyünk felújításai. Az épületek rendbehozatala mellett a számos műszer-beszerzés is megvalósult, így pl.: a Röntgen Osztály modern képalkotó műszereinek beszerzése. Az új CT, MRI, valamint DSA, illetve a röntgen diagnosztika digitalizálása a legkorszerűbb technikával teszi gyorsabbá és hatékonyabbá a betegek kivizsgálását. A diagnosztika területén a közeljövőben a Patológiai Osztály korszerűsítésére kerül sor.
Hosszútávon megvalósítani kívánt orvos szakmai elképzeléseink szerint, a fejlesztések kapcsán arra törekszünk, hogy az Intézményben a szívsebészet, és a szervátültetés kivételével a sebészeti szakmák mindegyike, a mindenkori szakmai színvonalnak megfelelően folyamatosan fejlődjön, pl.: mellkas sebészet, fej-nyak sebészet korszerű műtéti eljárásainak bevezetése, a jelenlegi műtéti repertoár fejlesztése.
A belgyógyászati szakmák tekintetében elengedhetetlen a heamodinamikai laboratórium mielőbbi kialakítása, a szívkatéterezés elindítása, valamint a lehetőségekhez mérten a hematológiai ágyszám fejlesztése.
Napjaink makro- és mikrogazdasági mutatói alapján a jövőben mindenképpen gondolkodni kell a telephely racionalizálás lehetőségében.
A telephelyek vonatkozásában az alábbi fejlesztéseket tervezzük az elkövetkezendő 10 évben.
Az aktív betegellátást, mint azt a céloknál már jeleztük, elsősorban a központi telephelyre kívánjuk koncentrálni.
A krónikus és rehabilitációs ellátást, pedig a Sitka 1., illetve a mezőhegyesi és szeghalmi telephelyeken kívánjuk biztosítani.
További fejlesztéseinket elsősorban pályázati forrásból kívánjuk korszerűsíteni, így pl.: a sürgősségi ellátást, az un. ",,egykapus sürgősségi rendszer" formájában, a helikopter leszállóhely kerül kialakításra a Semmelweis utcai telephelyen stb.
Történelmünk egyik értékes öröksége, a központi telephelyen található felszentelt kápolna -jelenleg orvosi könyvtár -, amelyet a közeljövőben eredeti funkciójának kívánunk visszaadni.
Számunkra hivatásunk gyakorlása során ",,a beteg érdeke a legfőbb törvény", hitvallásunk alapján szolgáljuk a hozzánk segítségért fordulókat.

dr. Kovács József belgyógyász, gasztroenterológus szakorvosdr. Kovács József-főigazgató főorvos



Szóljon hozzá a fórumon!: forum.mconet.hu

Küldjön egy képeslapot ismerősének!: kepeslap.mconet.biz

Békés Megye Egészség Online: egeszseg.bekesmegye.com