Békés megye hírek

HARRUCKERN – KÉZMűVES EGYÜTTMűKÖDÉS

HARRUCKERN – KÉZMűVES EGYÜTTMűKÖDÉS

A Harruckern János Közoktatási Intézmény kiváló szakmai kapcsolatban van a megye egyik legmeghatározóbb és egyben az egyik legelismertebb cukrász üzemével a Kézműves Cukrászdával.

 

Diákjaink megismerkedhetnek a Bonbon gyártás rejtelmeivel

Kiemelt figyelemmel szervezzük és nagyon fontosnak tartjuk, hogy a tanulóink a valós, szakmai termelési folyamatokat a tanműhelyeinken kívül profi, kiváló minősítésű gazdálkodó szervezeteknél sajátítsák el, gyűjtsenek tapasztalatot és gyakorlatot.

Balogh László cukrászmester, a Kézműves Cukrászda tulajdonosa lehetőséget biztosított a szabadkígyósi Pék-Cukrász diákjaink számára, hogy a szakmai gyakorlat keretein belül megismerkedhetnek a Bonbon gyártás rejtelmeivel és annak szépségeivel. 2009. március 1-től, heti körforgásban, a végzős Pék-Cukrász tanulóink aktív részeseivé vállnak a termelésnek és megtanulják a kézzel készített bonbonok munkafázisait. Bekapcsolódnak az előkészítő szakaszban lévő Harruckern bonbon gyártásba, melynek próbagyártásán már túl vagyunk és büszkén dicsekszünk vele, ugyanis Magyarországon egyedülállóan speciális kakaóvaj, cukor és keményítő alapú „ostyára”, természetes alapanyagú ételfestékkel nyomtatva a Harruckern János portréja került, mely a bonbont díszíti és ehető. A Harruckern bonbon próbagyártás munkálatai során kértem meg Balogh Lászlót, hogy engedjen betekintést munkájába, szakmai sikereibe, szakmai értékeibe és céljaiba.

Lenyűgözően precíz, pontos, elhivatott munka folyik a műhelyedbe, elmeséled, hogy mikor és hol kezdted elsajátítani a mesterséget?

A keszthelyi szakiskolában ismerkedtem meg a szakma alapjaival. Szakácsnak készültem, de már akkoriban is kacsingattam a cukrászat felé. Sajnos az iskolában nem volt rá lehetőség, hogy elmerülhessünk a sütemények izgalmas világában. A bonbonokról nem is beszélve, ez ugyanis akkoriban egyáltalán nem volt része a képzésnek. Később a Hiltonban Lukács István Úr konyhafőnöksége alatt dolgozhattam szakácsként, ott már volt alkalmam elkészíteni egy-egy desszertet.

 

Készül a Harruckern Bonbon

Készül a Harruckern Bonbon

Hogyan lettél végül szakácsból cukrász?

Beházasodtam egy cukrászcsaládba, ez adta a végső lökést. Első feleségemmel a 80-as évek elején nyitottuk meg üzletünket Pilisszentivánon.

Pilisszentivánon? Miért pont ott?

Pilisszentiváni születésű vagyok, így ott indítottuk el a vállalkozásunkat. 5 évig üzemeltük a cukrászdánkat, aztán becsuktuk a boltot.

Hogyhogy? Nem ment az üzlet?

Dehogynem. A szakmai fejlődés érdekében úgy döntöttünk, hogy külföldi tanulmányútra indulunk, hisz még nagyon sok mindent meg kellett tanulnunk. Végül Németországban kötöttünk ki, ahol több városban is dolgozhattam cukrászként, elleshettem a szakma apró trükkjeit.

Nem fordult meg a fejedben, hogy örökre kint maradsz és ott próbálsz üzletet nyitni?

Dehogynem, abszolút benne volt a pakliban. A honvágy azonban erősebbnek bizonyult. Hazajöttünk, de már nem Pilisszentivánon folytattuk, hanem Gyulán, ugyanis a feleségem szülei Gyulára költöztek, így mi is idekerültünk.

Sikerült rögtön saját boltot nyitni?

Nem, először Békéscsabán dolgoztam a Fiume étteremben, aztán 1 év múlva, a privatizációs időszak közepén ki tudtam bérelni egy kis üzlethelyiséget, ahol mintegy mellékes időtöltésként saját termékeket is készítettem.

Mikor indult be az üzlet?

Ha jól emlékszem 1992 karácsonyán lódult meg körülöttem a világ. Egymást érték a megrendelések, én is elcsodálkoztam, hogy mekkora az érdeklődés és az igény a minőségi, kézműves termékek iránt.

Túl vagyunk a Harruckern bonbon próbagyártásán. A bonbonok esetében mi a legfontosabb?

Természetesen az alapanyag. A kakaóbabnak 3 fajtája létezik. Az első a híres criollo, rendkívül aromás, kifinomult, gazdag ízű, viszont a betegségekkel szemben kevésbé ellenálló fajta. A világ kakóbab termésének mindössze 5 %-át adja a criollo fajta, 80 %-át pedig a legellenállóbb, forastero, melyet a legtöbb csokoládéban is megtalálunk. Aztán van még a trinidad, a criollo és a forastero keveréke, amely megőrizte a criollo nemes aromáit, viszont ellenállóbb a betegségekkel szemben.

 

Balogh László, a Kézműves Cukrászda tulajdonosa

 

Balogh László cukrászmester, a Kézműves Cukrászda tulajdonosa

 

Honnan szerzed be a bonbongyártáshoz szükséges alapanyagokat?

Egyenesen Belgiumból érkezik hozzánk a csokoládé alapanyag, 5 kg-os kiszerelésben, tallér formában. Ilyen kiváló fehér csokoládéból fogjuk készíteni a Harruckern bonbont is, ez nagyon fontos, hisz minőségi terméket csakis minőségi alapanyagból lehet készíteni. Maga a Harruckern bonbon töltelék receptje még finomítás alatt van, de 1-2 héten belül ki fog kristályosodni a végleges íz és aroma. Az biztos, hogy nagyon exkluzív és egyedi lesz.

Hogyan látod a mai cukrász szakképzést?

A német és az osztrák képzéshez viszonyítva nagyon sok kivetni valót hagy maga után. Szerintem a legfontosabb az lenne, hogy a cukrász szakmát jobban be kellene vonni a gyakorlati képzésbe, azaz több gazdálkodó szervezetnél kellene diáknak lenni, ahol a valós termelésben megtanulhatnák a szakmát és rutinos, gyakorlott cukrászként kerülnének ki az életbe. A Harruckern Közoktatási Intézmény, vagyis Ti ezt tökéletesen csináljátok, rengeteg tanulótok van kihelyezett gyakorlaton, ahol valós munkát és termelést sajátítanak el és ezáltal könnyebben is tudnak boldogulni a munkaerő piacon.

A napokban kaptad meg „A Gyula Városért” kitüntetést melyhez gratulálok. Mit jelent ez számodra?

Nagyon sokat. Megtiszteltetésnek tartom, hogy elismerik a munkámat és nap mint nap megállítanak az emberek, hogy a gratulációjukat kifejezzék. Nagyon sajnálom, hogy nem vehettem át a díjat személyesen, mert pont külföldön tartózkodtam, így Édesanyám képviselt az ünnepségen, aki büszkén vette át a kitüntetésemet.

Milyen szakmai terveid vannak a jövőben?

2008-as évben az volt a tervünk, hogy létrehozzuk a csokoládé műhelyt, amelyben most is vagyunk, tehát ez a tervünk sikeresen teljesült. 2009-ben a célunk, hogy a budapesti csokoládéboltunkat valamilyen formában megsokszorosítsuk a nemzetközi és belföldi piacon egyaránt. A válság ellenére sem csökkent az igény a minőségi cukrászipari termékek iránt, vannak új megrendelésein, új megkeresések. Például Romániában, Nagyszalontán készülünk megjelenni a termékeinkkel és a szlovákiai Révkomáromban is gondolkodunk, mint boltnyitási lehetőség. Célunk a bonbon termékek forgalmának a növelése. Remélem az idei terveinket is sikerül magvalósítani és továbbra is megőrizzük a 3 legfontosabb értékünket, melyek a természetesség a kézművesség és a nemesség.

Kedves Laci! Köszönöm, hogy a Harruckern krónika olvasóinak betekintést engedtél a szakmai múltadba, jelenlegi munkádba, sikereidbe, terveidbe. Sok sikert és boldogságot kívánok mind a szakmai és mind a magánélet területén. Köszönöm a riportot!

Czeglédiné Szappanos Anita

termelési, szakképzési menedzser

 

 

További információk:

Munkaerő Online
Szóljon hozzá a fórumon! forum.mconet.biz

Békés megye online: bekesmegye.com