Békés megye hírek

Bolza család páratlan irathagyatéka a levéltárban

Bolza család páratlan irathagyatéka a levéltárban

A Család Nemzetközi Napját 1994. május 15-e óta hazánkban is ünnepeljük. Ez a kezdeményezés a társadalom figyelmét a társadalom legfontosabb „intézményére" a családra irányítja. A Békés Megyei Levéltár egyik legértékesebb dokumentum-együttese egy főnemesi család irathagyatéka, melyből kiolvasható több évszázad családtörténete.

A Bolza főnemesi család irathagyatéka a levéltárunk egyik legértékesebb kincse. A Bolza család a lombardiai Barna helységből származott. Ausztriában letelepedve tagjai katonai pályán emelkedtek fel és szereztek birtokot Bécs mellett. A család idősebb ága Németországba, ifjabb ága Magyarországra költözött. Bolza Péter gróf Stockhammer József leányát, Antóniát vette feleségül 1777-ben, s ezáltal  tettek szert a híres Harruckern-örökségnek a szarvasi részére. A magyar genealógiai munkák Bolza Pétertől vezetik le a család leszármazását. A levéltárunkban őrzött iratanyagban azonban korábbi, Bolza Péter apjára, Johann Peter Bolzára vonatkozó értékes dokumentumok is találhatók. 1752-ben két testvérével együtt lovagi címet kapott, 1793-ban pedig osztrák bárói címet.

Johann Peter lovagi és bárói diplomája mellett fia, Péter bárói, indigenatusi és grófi diplomája képezi az iratanyag legértékesebb részét, amelyhez még Bolza József 1808-ban készült, pergamenre festett családfáját kell hozzásorolni. Bolza József (1780-1862) Szarvason telepedett le, ahol a Körös partján kastélyt is építtetett.

A Békés Megyei Levéltár őrízetében

A Bolza família díszes családfája

 Batthyány Anna grófnővel kötött házassága (1805) révén újabb birtokokkal növelte uradalmait (Kondoros, Décs, Halásztelek, Szénás és Királyság, de az utóbbi kettő elzálogosítás folytán a Károlyiaké lett). Uradalmai irányítása mellett jelentős szerepet játszott a reformkori Békés vármegye politikai életében. 1845-ben felszabadította jobbágyait örökváltsági szerződést kötve velük. A család tovább leszármazottai közül a szarvasi arborétumot kialakító Bolza Pál (1861-1947), Bolza Alfonz (1886-1935), Bolza Ottó és Albrecht Bolza irataiból került jelentősebb tétel a levéltárba. Albrecht Bolza 1939-ben német nyelven írt könyvben feldolgozta a család történetét. E mű fénymásolata és az olaszországi Bolzák történetéhez gyűjtött dokumentumok is a kutatók rendelkezésére állnak.

 

Forrás: Békés Megyei Levéltár