Békés megye hírek

Ápolásvezetői összefoglaló a Szociális és Gyermekvédelmi Központ Szociális intézményegységének 2008-as évéről

Ápolásvezetői összefoglaló a Szociális és Gyermekvédelmi Központ Szociális intézményegységének 2008-as évéről

Az intézmény életében a legnehezebb év volt a tavalyi. Örültünk, hogy intézményünk igazgatójává Sziszák Katalint nevezték ki, akit mi elejétől kezdve támogattunk, és igyekeztünk segíteni abban a nehéz feladatban, amit kapott. Végre kellett hajtani az intézményi struktúra átalakítást úgy, hogy közben a szakmai munka színvonala ne romoljon. Ebben a feladatban mindenkinek egy emberként kellett helytállni, és úgy gondoljuk, kisebb-nagyobb súrlódásokkal ez sikerült is.

Békés megye, szociális ellátás
Békés Megyei Szociális, Gyermekvédelmi, Rehabilitációs és Módszertani Központ

Számos, az eddigiektől eltérő munkaszervezési módszert vezettünk be. Sok időbe és energiába került, mire kigondoltuk, hogy kevesebb létszámmal, hogyan lehet az eddigi feladatokat elvégezni. Elsősorban a délelőttös műszakban tudjuk azt megvalósítani, hogy a járó részlegen kevesebb gondozónő dolgozik, a fekvő részleg egy részén pedig a 12 órás munkarendet alkalmazzuk.

A szociális- és munkafoglalkoztatás valamennyire szintén kisegített bennünket a bajból, hisz az abban résztvevő lakók a műhelyekben foglalkoztatásvezető-segítők mellett aktívan dolgoznak, az osztályon maradt gyerekeket pedig  kevesebb gondozónő nagyobb odafigyeléssel láthatja el. Probléma van hétvégén, a nyári szabadságolások idején, ha többen táppénzen vannak, és amikor fejlesztő szakemberek hiányában egy-egy műszakban 13-22 lakót kell ellátni, akiknek 80 %-a súlyos fogyatékossággal él. Az ápoló-gondozó otthoni részleg 130 lakóját egy-egy műszakban 10 gondozó látja el.

Az intézményi munka alapszemléletét a barátságos környezetben való családias ellátás jellemzi. A szolgáltatások és a speciális terápiák alkalmazása a lakók fejlődését szolgálják.
Munkánk széles körű, mindenki számára a legmegfelelőbb szolgáltatás nyújtására, ellátási szükséglet kielégítésére törekszünk.

Délutánonként osztályonként egy-egy gondozónő a kríziskezelő, akinek a feladata a lakó egészségi állapotában való változáskor intézkedni. Igyekeztünk úgy dolgozni, hogy a gyermekek és törvényes képviselőik minél kevésbé érezzék a változást. Ápolási hiányosság miatt írásbeli panasz nem érkezett. Gondatlanságból nem volt gyermekbaleset. Elláttuk a 3600 grammos szondán át táplálható csecsemőt éppúgy, mint az 57 éves férfi lakót.

A kevesebb létszám mellett is időt szakítanak a gondozónők az önkiszolgálási tevékenységek megtanítására, gyakoroltatására, hiszen a kisgyermekkorban megtanulható készségek, képességek elhanyagolása később nem pótolható.

Az intézményi munka alapszemléletét a barátságos környezetben való családias ellátás jellemzi. A szolgáltatások és a speciális terápiák alkalmazása a lakók fejlődését szolgálják.
A gyermekek ellátását 2008. évben is az ISO 9001 : 2000 előírásainak és a protokolloknak megfelelően végeztük.

Negyedévenként a szülőkkel közösen születés és névnapokat ünnepeltünk, tortával, gyertyával, zenével. Játékos sportvetélkedőt rendeztünk intézetünk nagy udvarán, ami DISCO-val ért véget. Alapítványi támogatással táborban voltak a gyermekek. A Nyújtsd Segítő Kezed Alapítvány minden rendezvényt támogatott, amit a rehabilitációs csoport munkatársai szerveztek (húsvét, karácsony stb) és segített a tárgyi eszközeink bővítésében is. Adományaik nélkülözhetetlenek ebben a gazdaságilag nehéz időkben. Több alkalommal kaptak a lakók használt ruhákat, játékokat a környéken élőktől és ismerősöktől. A lelkünket is ápoló rendezvények mellett keményen dolgoztunk. Többek között: biztosítottuk több mint 300 alkalommal a fogászati kezeléseket, a félszáz gyermek EEG vizsgálatát elvégeztük.  351- szer történt vérvétel, szakorvosi vizsgálaton vettünk részt közel kétszáz alkalommal a békéscsabai és a gyulai kórházban, az életkornak megfelelő kötelező védőoltásokat beadtuk. Hoztuk-vittük a gyerekeket Gyulára a foglalkoztató iskolába, ha megbetegedtek, soron kívül is értük mentünk. Néhányan kreditpontos és más külső és saját szervezésű továbbképzéseken vettünk részt, tanultunk saját erőből, támogatás nélkül is. Közben takarékoskodtunk, mindennel mindig takarékoskodtunk.

Nehéz és fáradságos évünk volt, de közös erőfeszítéssel túljutottunk a nehézségeken. Abban bizakodunk, hogy ezután csak jobb lehet és lesz.

Forrás: Békés Megyei Szociális, Gyermekvédelmi, Rehabilitációs és Módszertani Központ
Szociális Intézményegysége
Alekszáné Sajben Erzsébet, vezető ápoló