Turizmus

A turisták szívesen nézik meg a békés megyei kunhalmokat – Turizmus – Békés megye

A turisták szívesen nézik meg a békés megyei kunhalmokat – Turizmus – Békés megye
De mik is tulajdonképpen a kunhalmok? Mit tudunk róluk?
Az őskori kultikus helyeket, az ókori templomok helyét az ott élők a kezdetektől tudatosan választották meg.

Az említett helyek egy szabályos hálórendszert alkotnak, a magyarországi kunhalmok szintén e hálórendszer szerves részét képezik. Nemcsak hazánkban fordulnak elő ilyen halmok, megtalálhatók Oroszországban, Bulgáriában, Szibériában és Belső-Ázsiában is, ahol kurgánnak nevezik őket. Ezek főleg temetkezési helyül szolgáltak. Különböző kultúrákban ezt a hálót, ezeket a vonalakat más és másképpen nevezik; Angliában Ley-vonalaknak, Magyarországon Szent György-vonalaknak, Kínában meg a sárkány-leheletének nevezik.

A Körösök mai holtágai sok szépséget és titkot rejtenek, Békésszentandrás


A békésszentandrási Körös holtágtól nem messze található Magyarország legmagasabb kunhalma



A kunhalmok ismeretlen korú és eredetű emberi építmények, alkotások,melyek századokig az alföldi tájkép szerves részei voltak, mára pedig az Alföld ősi növényvilágának őrzői, utolsó menedékei. A mára általánossá váló kunhalom kifejezés kicsit pontatlannak tűnik, ha a régészeti adatokat tanulmányozzuk. A halmok jelentős részét ugyanis nem csak az Ázsiából betelepülő kunok, hanem más népcsoportok építették. Így joggal beszélhetnénk rézkori, bronzkori, szarmata, germán, szkíta stb... halmokról is. Keletkezésük három forrása közül kettő társadalmi: egy részük őrdombnak készült a hajdani nomád népek táborai köré (ilyen például a Kunszentmárton környéki halomcsoport), másik gyakoribb létesítési cél pedig temetkezési hely volt, előkelőségek számára. Az alacsonyabb, de átmérőjükben nagyobb halmok között azonban természetes eredetűeket is találunk, ezeket a népnyelv gyakran laponyagoknak hívja.
Az 1900-as években csak a Kárpát medencében 40.000 kunhalmot ismertek.

A gólyák szívesen keresik fel a lápos, vizes élőhelyeket


A gólyák az Alföld jellegzetes madarai


Jellemző a kunhalmokra, hogy gyakran természetvédelmi területek is egyben, pl.: a tápiószentmártoni Attila-domb egyedüli élőhelye az alhavasi zászpótnak. Több kunhalmon találkoztunk a kunkorgó árvalányhaj és a taréjos búzafű töveivel.

Gyulán a Farkas-halom, Békésszentandrásnál a Gödény-halom - ez a legmagasabb halom az Alföldön. Ezeken kívül több halom is állatról kapta a nevét. A kunhalmok közelében sokszor találhatunk gyógyvizes forrást.

Forrás: www.bekesszentandras.hu, Glózik Klára Thermál Consulting Kft.

Békés Megyei Önkormányzat – MCOnet

Szóljon hozzá a fórumon!: A turisták szívesen nézik meg a békés megyei kunhalmokat

Küldjön egy képeslapot ismerősének!: kepeslap.mconet.biz

 

Békés Megye Turizmus Online: turizmus.bekesmegye.com

 

Békés Megye Turizmus Linkajánló: turizmuslink.bekesmegye.com