Gyomaendrőd város

Gyomaendrőd Város - Vezető hírek

VI. Gyomaendrődi Tudományos Néprajzi Konferencia

VI. Gyomaendrődi Tudományos Néprajzi Konferencia

A folyószabályozást megelőző ártéri gazdálkodás idején gazdag növény- és állatvilág élt az Alföldön. A vízrendezés csupán néhány földesúr érdekét képviselte, akik az így megszerzett területen gabonát termeszthettek a német piacra. A helyi lakosság tiltakozott a gátak építése ellen. A víz az életet jelenti, és a Kárpátokból lejövő vizet ma sem hasznosítjuk – tudhattuk meg az április 25-én Gyomaendrődön, a Katona József Művelődési Központban „A víz szerepe a népéletben” címmel megtartott VI. Gyomaendrődi Tudományos Néprajzi Konferencián.  A rendezvény előtt a Körösök vízenjárói emlékére fát ültettek az Erzsébet-ligetben.

konf_faultetes_kozoses_resize_156_20090427135750_513.jpg

Az emlékfa ültetése közös munka volt.
 

Dr. Füzes Endre nyugalmazott múzeumigazgató, a konferencia elnöke megnyitójában elmondta, mivel az élet nélkülözhetetlen eleme a víz, ezért az elmúlt esztendőt az ENSZ a víz évének nyilvánította, ezek után tavaly a szervezők eldöntötték, hogy a VI. Gyomaendrődi Tudományos Néprajzi Konferencia fő témája a víz lesz. Várfi András polgármester köszöntőjében arról szólt, mivel a belterületi holtágak a városba hozzák a vizet, ezért növelni kell a holtágak vízgyűjtő kapacitását. Mintegy 1 milliárd forintértékben elkészült a belterületi holtágak rehabilitációja öt ütemének terve, a külterületi holtágak rehabilitációja is hasonló összegbe kerül majd.

 

konferencia01011469_resize_141_20090427135750_662.jpg

 

A konferencia résztvevőit Várfi András polgármester köszöntötte.
 

Az előadások sorát dr. Andrásfalvy Bertalan, professzor emeritus nyitotta meg. Arra hívta fel a figyelmet, az ember csak ott és akkor pusztítja a természetet, ha az emberek közötti kapcsolat is megromlik. Példának az Ormánságot hozta fel, ahol a folyószabályozás után a földesúr kis területre kényszerítette a helyi lakosokat, és ez váltotta ki a születésszabályozást, a népesség drasztikus csökkentését. Kifejtette, a kevés csapadék miatt az Alföld alapvetően nem alkalmas földművelésre, de a hiányzó víz a folyókon keresztül lejön a Kárpátokból. Régen úgy tartották: nagy víz – nagy termést hoz. A folyók szabályozása előtt az áradás megöntözte a talajt, és az nem maradt ott pangó vízként, hanem rövid időn belül a fokokon keresztül visszahúzódott az ártérre. A víz növelte a terület biológiai sokszínűségét. Jellemzőek voltak a ligetek, a gyümölcsösök, az erdők és a halastavak.

konf_andrasfaly01011479_nagy_642_20090427135750_823.jpg

Dr. Andrásfalvy Bertalan
-Együttműködés a természettel a magyar népi kultúrában- 
  

A helybeliek nagyon jól együtt éltek a természettel, a több ütemben végrehajtott folyószabályozás csupán néhány nagybirtokosnak állott érdekében. Az első, 1770 körüli folyószabályozás célja az volt, hogy a Bácskában, Bánátban megtermelt búzát jól használható vízi utakon a hajókat lóval vontatva eljutassák Németországba. Ehhez partnernek a helyi földesurakat kellett megnyerniük, ugyanis az ő tulajdonukban voltak az árterek. A folyószabályozás után kialakult nagyüzemek monokultúrás gazdálkodása elpusztította a biológiai sokszínűséget, és ez vezetett a talajok elszikesedéshez. A magyar táj ma is pusztul. A Kárpátokból lejövő megtermékenyítő, éltető víz országunkon hasznosítás nélkül átfolyik. Magyarország a nagybirtokosok országaként pusztulásra van ítélve – fejezte be előadását dr. Andrásfalvy Bertalan.

toth_jozsef_493_20090428101201_874.jpg

 

Dr. Tóth József

-A folyók szerepe Békés megyében-

 

Dr. Tóth József, egyetemi tanár, rektor emeritus arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabályozás idején szűk árteret hagytak a folyóknak. Egy-egy kiáradás után vékony iszapréteg rakódik le, ezért lassan egyre kisebbé válik az árterek vízbefogadó képessége.

dr_fuzes_228_20090428102503_931.jpg

 

Dr. Füzes Endre
-Víznyerés és vízhasználat a magyar parasztságnál-

Dr. Füzes Endre nyugalmazott múzeumi főigazgató a paraszti gazdaságok víznyerési módjait vette sorra a gémes kúttól a kerekes és csigás kúton keresztül a horgas kútig. Megemlített azt is, hogy a folyók mentén több településen nem is ástak kutat, hiszen a folyó vizét itták.

denes_566_20090428103343_684.jpg

 

Dr. Dénes Zoltán

 

 

Dr. Dénes Zoltán plébános, egyetemi tanár rámutatott arra, hogy a török uralom alatt, a lakosság elűzése után a malomárkok és a várárkok elhanyagolása miatt mocsarasodott el a terület.

dr_kotics_64_20090428101201_715.jpg

 

Dr. Kotics József
-Ártéri méhészkedés-

 

Dr. Kotics József egyetemi docens azt a hangsúlyozta, hogy az ártereknek a méhészkedésben is kitüntetett szerepük volt, hiszen februártól folyamatos méhlegelőt jelentett, előfordult, hogy valaki 300 kas méhet is tartott.

 

konf_barhtaelek01011486_resize_360_20090427135750_549.jpg

Dr. Barha Elek
-A víz szerepe a vallási kultuszban-

Dr. Bartha Elek, tanszékvezető egyetemi tanár a szentkúti búcsúktól a szentelt vízig a víz vallási kultuszban betöltött szerepét elemezte.

ujvari_994_20090428102504_915.jpg

 

Dr. Ujváry Zoltán

-Esővarázslás-

 

Dr. Ujváry Zoltán, professzor emeritus az esővarázslás különböző módjait idézte fel. A néphit a szárazságot legtöbbször a boszorkányoknak tulajdonította. Az esőhozás érdekében például a temetőből kivett keresztet dobtak a folyóvízbe, vagy három állapotos asszony fürdött meg benne. A korabeli híradások szerint e cselekedetek meg is hozták a várva várt csapadékot.

 

 

 

Fórum  ->>     VI. Gyomaendrődi Tudományos Néprajzi Konferencia

 

Képeslap : kepeslap.mconet.biz

 

Gyomaendrőd Online: gyomaendrod.mconet.biz

 

Gyomaendrőd  linkajánló: gyomaendrodlink.mconet.biz

 

A hír támogatója:

 

Weblap gyártás, Honlap készítés, Weblap menedzselés.

Pl.:Klíma DVD Hotel Autó Ingatlan Egészség Számítógép Kereső optimalizálás

Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: www.mconet.biz; www.mconet.hu