Gyomaendrőd város

Gyomaendrőd Város - Hírek

Az endrődi csendőrsortűz emlékére

A Határ Győző Városi Könyvtár legújabb digitalizált dokumentuma az endrődi csendőrsortűz eseményeit mutatja be. A digitalizált adatbázisban több dokumentum is megemlékezik az akkori eseményekről.

„1935 márciusában országgyűlési választásokra készültek a pártok. A gyomai választókerületben a Nemzeti Egység Párt - vagyis a kormánypárt hivatalos jelöltje Rubinek István volt,a Kisgazdapárt - vagyis az ellenzék jelöltje Andaházi Kasnya Béla. Endrőd akkoriban közel 15 ezer főt számláló nagy település volt. A falu szellemi elitje kormánypárti volt: Csemus Mihály apátplébános - a tanítók főnöke -, aki a falu szellemének irányítója volt, 1935-ben belépett a kormánypártba. De kormánypártiak voltak: a patikus, a főjegyző, az orvosok, a takarékpénztár igazgatója és természetesen a tanítók is. A nép nem tudott csak a Kisgazdapártba menni. Itt tudott kenyeret remélni, itt fogadták fel őköt a nagyobb gazdák béresnek, negyedesnek, felesnek, itt kapott munkát. Ez a hely vót az összekötő. Ez a párt segítette a nyomorult emberek előrehaladását. Vaszkó Mihály bácsi, Polányi Miska bácsi, Rácz Lajos bácsi, ezek vótak a hajjakendek."


Ezekkel a sorokkal kezdődik az a megemlékezés, amely a Városunk című havilap 1995. márciusi számában idézi fel az 1935. március 20-i eseményeket.
A könyvtár legújabb digitalizált dokumentuma az endrődi csendőrsortűz történéseit mutatja be. A digitalizált adatbázisban több dokumentum is megemlékezik az akkori eseményekről. Érdemes elolvasni a Hármas-Körös 1935. II. évfolyam. 4. számát, amely 1935. március 22-én jelent meg, valamint a Gyomai Újság 1935. március 22-én megjelent rendkívüli számát.
A Gyomaendrődi Ki-kicsoda című kiadványból többet tudhatnak meg Andaházi Kasnya Béláról, akinek nagy szerepe volt az események tragikus végkimenetelében.
Tímár Máté adatbázisban szereplő versei között ott található A Jó Isten látta című, amelyet 1935-ben írt.

 

Endrődi csendőr sortűz

 

Gyomaendrődön, a Hősök terén, 1975-ben állították fel Kiss István szobrászművész emlékművét az áldozatok emlékére.

 

 

Forrás: http://hgyvk.hu