Békés megye hírek

Orosházi szólás-mondások, avagy megyei anekdota-kincseink I.

Orosházi szólás-mondások, avagy megyei anekdota-kincseink I.

Az Orosházi Szépmives Céh 1937-es évkönyvében érdekes-értékes anekdotákat találunk. Ízelítőként idézünk közülük, mintegy 73 év távlatából.

 Az Orosházi Szépmives Céh alakuló közgyűlését 1936. február 10-én tartották az Alföld Szálló nagytermében. Az alapítók között jómódú polgárokat, iparosokat, kereskedőket, gazdákat találunk.  Elnöke dr. Berthóty Károly ügyvéd, főtitkára, Szabó Pál tanár, újságíró volt. Az alakuló közgyűlésen 65 tag jelent meg. A szervezés munkájának zömét Szabó Pál végezte, s ő készítette el az egyesület alapszabályát is. Az alapszabály részletesen leírja többek között a céh szakosztályainak működési elvét.

 

Az alapítók között jómódú polgárokat, iparosokat, kereskedőket, gazdákat találunk.

 

 Az Orosházi Szépmives Céh alakuló közgyűlését 1936. február 10-én tartották az Alföld Szálló nagytermében

A Békés Megyei Levéltár őrizetében található Szabó Pál irathagyatéka, melyben életrajzi adatokat, visszaemlékezéseket, írói munkásságának állomásait, valamint újságírói és helytörténészi műveit is megismerhetjük. A következőkben foglalta össze a céh működést:

„ A harmincas években a legjelentősebb munkám az Orosházi Szépmives Céh megszervezése volt. Az egyesület formálisan 1936-ban alakult, de ténylegesen már évekkel korábban is működött. 1938-ban a tagok nagyobb része és én is elköltöztünk Orosházáról. A céh megszűnt, de nevekkel később is találkozunk: Sós József, Fekete Zoltán, Boldizsár István, Maronyák József, Kohán György Kossuth-díjat kaptak… Megírtam Orosháza történetét, sok előadást tartottam.”

Szabó Pál Békés megyei Szólás-mondások fejezetcím alatt több érdekes történetet közöl a céh 1937-es évkönyvében:

Itt a hiba Prág Úr!

Prág csorvási földbirtokosnak megbetegedett a marhája. Orosházáról hívatott hozzá állatorvost. A doktor azonban nagyon félt a marhaökleléstől, ezért – míg a béres az állat fejét fogta – csak körülókumlálta a beteget, majd a marha hasára mutatva, mondta a diagnózist.:

– itta a hiba Prág Úr! Keresztbe a borjú!

– Nem tehén e’, tekintetes úr, hanem ökör, – tette a pontot utána a béres.

Azóta – messze környékén – a szarvashibák fölött ítélnek ezzel a mondattal.

 

Ugyan! Leimdörfer Úr!

Olyan parasztkasznár féle volt a kaszaperi uraságnál Leimdörfer bácsi. És csuda nagy potentát amellett. Sokszor a megyénél is kikérték a véleményét. Bár ilyet kéretlenül is mondott ő, mert még saját tekintélyénél is többre tartotta magát. – Ilyenkor persze gyakran megtörtént, hogy az áldozatos hallgató egy szemérnyi csodálkozással vegyes visszautasítással mondotta a maga véleményét: „Ugyan, Leimdörfer Ur!” vagy „Ugyan kérem, Leimdörfer Ur!”

Minkét formával sokat bemondó kártyajátékosról mondanak véleményt az orosházi kaszinóban.

 

 

A Békés Megyei Levéltár őrizetében található Szabó Pál irathagyatéka

Nem a boldogságra születtünk. Az orosházi Szabó Pál életútja és válogatott írásai című forráskiadvány a levéltár honlapján olvasható (www.bekes-archiv.hu), illetve levéltárunkban megvásárolható.

Forrás Balogh Dorottya (Békés Megyei Levéltár)