Békés megye hírek

Határmenti együttműködés körvonalazódik a vízgazdálkodásban

Határmenti együttműködés körvonalazódik a vízgazdálkodásban

Békés és Arad megyék vízgazdálkodásban és az öntözés területén való együttműködési lehetőségeiről, valamint a Száraz-ér vízutánpótlásának kérdéséről egyeztetett az Arad-Békés Megyei Vegyes Bizottság június 24-i ülésén, Békéscsabán. Továbbá szóba került a Békés megyei érdekeltségű HU-RO pályázatok jelenlegi állása, valamint egy Európai Uniós támogatással bíró társulás létrehozásának lehetősége Békés-Arad EGTC néven (Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás), amely kooperáció megkönnyítené az uniós források lehívását. Emellett a grémium javaslatot tett arra is, hogy a két megye kórházainak egészségügyi együttműködésére az intézmények projektet dolgozzanak ki, melyre pályázati forrás vonható be.

A Békés Megyei Önkormányzat szoros kapcsolatot ápol a szomszédos Arad és Bihar megyék vezetésével. Ezeknek a kapcsolatoknak az egyik legfontosabb eleme a határtérség közös projektjeinek kialakítása, egyeztetése, megvalósításuk előmozdítása, valamint az ehhez szükséges partnerségek kialakítása.  Az együttműködésnek több területen van jelentősége, többek között az infrastruktúra, az uniós pályázatok lehívása, az egészségügy, a katasztrófavédelem, valamint a turizmus területein, mondta el Domokos László, megyei elnök az ülést megelőzően Majd hozzátette: a jövő nagy fejlesztési programjairól is már megkezdték az egyeztetéseket, többek között a Békés-Arad EGTC létrehozásáról, amely nem csak az uniós források könnyebb lehívását, de a jó szomszédi kapcsolatokat is erősítheti.

 

A Békés Megyei Önkormányzat szoros kapcsolatot ápol a szomszédos Arad és Bihar megyék vezetésével

 Az idei második ülésen a vízgazdálkodás területén történő együttműködés lehetőségeiről egyeztetett a Vegyes Bizottság

 

Az idei második alkalommal megrendezett ülésen a vízgazdálkodás területén történő együttműködés lehetőségeiről is egyeztetett a Vegyes Bizottság. Ezúttal megoldást kerestek a Száraz-ér ökológiai vízutánpótlásának lehetőségére, a csatorna melletti területek öntözővízzel történő ellátásának és a Maros hordalékkúp egyre égetőbb vízbázis védelmének biztosítására is, amelyről már több alkalommal történtek egyeztetések. Az ülés román és magyar résztvevői együttesen megállapították, hogy a probléma megoldása a Száraz-ér mentén élők lehetőségeit meghaladja. Ezért a Vegyes Bizottság azzal a kezdeményezéssel élt, hogy az évente megrendezésre kerülő Román-Magyar Együttes Kormányülés tűzze napirendjére a következő soros ülésén a Száraz-ér vízutánpótlása érdekében szükséges intézkedések témakörét, illetve tegyen meg minden olyan hatáskörében rendelkezésére álló intézkedést, ami mérsékelheti a megismert problémákat. A bizottság azt is kérte, hogy a megrendezendő kormányülésen a Vegyes Bizottság Arad és Békés megye egy-egy képviselője tanácskozási joggal jelen lehessenek. H. Kovács Judit a megyei önkormányzat fejlesztési referense a témával kapcsolatosan elmondta: ez a kezdeményezés a bizottság ülésein visszatérő téma, azonban azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a Magyar-Román Vízügyi Bizottság tűzi majd napirendre a kérdést.

 

H. Kovács Judit elmondta: a Magyar-Román Vízügyi Bizottság tűzi majd napirendre a Száraz-ér kérdését

Ezúttal megoldást kerestek a Száraz-ér ökológiai vízutánpótlásának lehetőségére 

 

Tárgyalásra került a HU-RO Magyar- Román Határon Átnyúló Együttműködési Program pályázati fordulóira való közös jelentkezés is, melynek stratégiai célja, közelebb hozni egymáshoz a határ menti térségben élő embereket, az együttműködésbe bevont térség közös fejlesztésének elősegítése érdekében. Jelenleg a HU-RO 802-es program közeli eredményeiről tartottak tájékoztatót, amely felöleli az Arad-Békés Expo többfunkciós kiállítócsarnok építési projektet, valamint a Kétegyháza - Székudvar (Socodor) összekötő közút fejlesztést is. A pályázat emellett több más határon átnyúló közlekedési út fejlesztését is megcélozza, mivel az is kiderült, hogy a program keretein belül lehetőség nyílik további pályázatok benyújtására, és azok támogatása esetén további források lehívására is.

 

Lehetőség kínálkozik a sürgősségi ellátásban, illetve különböző műszeres és laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének területén is a közös munkára

 Kétmillió eurós támogatású programra pályázhat, közösen a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház és az Arad Megyei Kórház

 

Az ülésen tájékoztatás hangzott el arról is, hogy a HU-RO program keretein belül egyéb területen is pályázatot nyújtott be a vegyes bizottság, melyek közül kiemelkedik az Arad és Békés megye egészségügyi ellátásának közös alapjait megteremtő „Gyógyítás határok nélkül" nevet viselő, közel kétmillió eurós támogatású program. A pályázat, amelyet a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház és az Arad Megyei Kórház közösen nyújtana be, elősegítené a két intézmény együttműködését az informatikai infrastruktúra összehangolásában és az adatbázis kezelés területén, továbbá biztosítaná a kihasználatlan kapacitások kölcsönös hasznosítását is a különböző gyógyászati területeken. Emellett lehetőség kínálkozik a sürgősségi ellátásban, illetve különböző műszeres és laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének területén is a közös munkára.

 

A Békés-Arad megye EGTC létrehozásának lehetőségét is napirendre tűzte a grémium, amelyet az Európai Unió kiemelten támogat

A  tervezett Békés-Arad Területi Együttműködési Csoportosulás önállóan alakíthat ki fejlesztési programokat és saját forrásokkal is rendelkezhet 

 

A Békés-Arad megye EGTC létrehozásának lehetőségét is napirendre tűzte a grémium, amelyet az Európai Unió kiemelten támogat. Ennek lényege, hogy a mivel a tagországok közötti eltérő jogszabályok nehézségeket okoznak az együttműködés területén, ezért a csoportosulás lehetővé teszi, hogy azonos jogszabályok alapján működjenek a társulás tagjai. További előnyök között szerepel, hogy a csoportosulás önállóan alakíthat ki fejlesztési programokat és saját forrásokkal is rendelkezhet. Ezért a vegyes bizottság kinyilvánította, hogy érdekében áll egy ilyen szervezet létrehozása.
Adrian Florin Þolea társelnök szerint az ülésen bemutatott problémák mindkét fél részéről kiemelten kezelendők. Beszédéből az is kiderült, hogy a vízgazdálkodás és a vízátvétel kérdésé fontos területnek tartja. Véleménye szerint erről a lehető legkomolyabban kell egyeztetéseket folytatni, majd ezt követően lehet szakemberek segítségével a gyakorlati lépéseket megtenni. A társelnök azt is fontosnak tartotta, hogy ha a Magyar- Román Vízügyi Bizottság egyeztet a vízgazdálkodás kérdéséről, akkor abba a testületbe mihamarabb delegáljanak tagokat. Dankó Béla térségi tanácsnok az ülés lezárásaként külön örömét fejezte ki a jelenlévőknek, hogy a bizottság a sport területén is felvetette az együttműködés lehetőségét, majd a pályázatokkal kapcsolatban kiemelte: rengeteg uniós forrás van még kihasználatlanul, melyek elnyerésére a továbbiakban is érdemes pályázatokat benyújtani.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.T.

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Határmenti együttműködés körvonalazódik a vízgazdálkodásban