Békés megye hírek

Bestseller

Bestseller

Újabb kötet jelent meg a Békés Megyei Levéltár gondozásában. Az igényes kivitelű könyvet nagy érdeklődés kísérte. Az Egy gyulai polgárcsalád világa című kiadvány a Ladics família történetéhez kapcsolódóan közöl öt tanulmányt.

A Békés Megyei Levéltár kiadásában megjelenő Gyulai füzetek címet viselő sorozat 18. kötete a közelmúltban hagyta el a nyomdát. Az Egy gyulai polgárcsalád világa jórészt a levéltár 2006. évi konferenciáján elhangzott előadások szerkesztett, jegyzetekkel kiegészített tanulmányait tartalmazza. A kötet vezető tanulmányát Kósa László akadémikus, egyetemi tanár jegyzi: Polgári élet Gyulán a XX. század elején című írásában egy, a Ladics-hagyatékban fennmaradt látogatási naplót tett vizsgálat tárgyává. Lindl Etelka 1901-1910 között papírra vetett feljegyzéseiből kibontakozik a korabeli megyeszékhely polgári társadalmi, társasági struktúrája, a kapcsolattartás formái, színterei és eseményei. Ugyancsak a Ladics család irathagyatéka, az 1870-es évektől az 1920-as évekig fennmaradt gazdag levelezés szolgált Héjja Julianna Erika írása alapjául, amely a hagyományos női szerepek elsajátítási folyamatát vázolja fel.

Az Egy gyulai polgárcsalád világa című kiadvány a Ladics família történetéhez kapcsolódóan közöl öt tanulmányt

Újabb kötet jelent meg a Békés Megyei Levéltár gondozásában. Az igényes kivitelű könyvet nagy érdeklődés kísérte

Bódán Zsolt muzeológus egy nagyon érdekes forráscsoporttal, a háztartási naplókkal ismereti meg az olvasókat, tanulmányában Ladics Lászlóné Kliment Margit 1901. évi bevételi, kiadási feljegyzéseit veszi górcső alá. Németh Csaba a dualizmus kori utazási, üdülési, kikapcsolódási szokásokat rekonstruálta, forrásként a Ladics családtagok bel- és külföldi üdülőhelyekről postára adott képes levelezőlapjait használta fel. A tanulmánykötetet Basics Beatrix művészettörténész írása zárja, ebben a polgári otthonokat is díszítő biedermeier életképek történetéről és kiemelkedő alkotóiról olvashatunk.

A most megjelent tanulmánykötet a 2010 végén szintén a levéltár gondozásában kiadott Kisvárosi polgárok. Források, 1866-1919 című dokumentumválogatással együtt átfogó képet ad a dualizmus kori Gyula városi polgárságáról.

 

Forrás: Békés Megyei Levéltár