Békés megye hírek

A zenéről, a papi szolgálat mibenlétéről - a ''Békés megyéért'' díj kitüntetettjei

A zenéről, a papi szolgálat mibenlétéről - a ''Békés megyéért'' díj kitüntetettjei

Hagyománynak nevezhető már, hogy Békés Megye Képviselő-testülete az '56-os forradalom emlékére szervezett ünnepi megyegyűlésén adja át a "Békés megyéért" díjakat azoknak, akik kiemelkedő ereményt értek el otthonunk társadalmi, gazdasági, kulturális, tudományos vagy gazdasági életében. Így történt ez idén október 22-én is. A kitüntetetteket megkérdeztük mai feladataikról, napjaikról, és ezúttal Dinnyés István zenepedagógus, illetve Dr. Kovács József szemináriumi rektor válaszait olvashatják.

Dinnyés István karnagyot, zenepedagógust, címzetes iskolai igazgatót arról kérdeztük, nyugdíjazása után milyen szerepet tölt be életében a zene?

Dinnyés István: - Mindenem a zene, továbbra is. Elhivatott muzsikusnak tartom magam, ha ez nem tetszik nagyképűségnek. Harminc évig játszottam a Békés Megyei Szimfonikus Zenekarban, és mellette még másutt is. A főállásom azonban természetesen a zeneiskola volt, játszani csak mellékesként, kisegítőként játszottam, illetve évente, amikor a színház műsorára vett egy-egy nagy operettet, ami nagyzenekart igényelt, például a Leányvásárt, a János vitézt, mindig megkerestek, és ezekben a darabokban is mint kisegítő muzsikus zenéltem.

- A napom most is azzal kezdődik, hogy ha felébredek, bekapcsolom a Bartók rádiót, és azzal zárul, hogy éjszaka valamikor fölébredek arra, hogy szól a Bartók rádió a fülem mellett. Aktívan viszont már nem zenélek olyan értelemben, hogy szervezném a gyermekkórust vagy hangszeren muzsikálnék. Egy pár évvel ezelőtt egy-egy alkalommal még zongorán kísértem, de ma már nem. Hiányzik, de a zongorázásnak például fizikai feltételei is vannak, és az idő múlásával ez már befolyásolja azt, hogy az ember aktívan muzsikáljon.

Dinnyés István karnagy, zenepedagógus, címzetes iskolai igazgató

"Mindenem a zene, továbbra is"

Dr. Kovács József főiskolai docenst, a szegedi Szent Gellért Szeminárium rektorát a papi szolgálat legfontosabb feladatáról, a mai korhoz igazodó jellemzőiről szólaltattuk meg. 

Dr. Kovács József: - A kispapok nevelésével foglalkozom, ezt is tartom ma a legfontosabb feladatomnak, hiszen azért kerültem el Békés megyéből, hogy az egyházmegye központjában az utánpótlással foglalkozzam. A mostani jelentkezők, akik a papságra készülnek, ugyanabból a közegből érkeznek, mint a többi fiatal, tehát nem különbek, nem jobbak, nem rosszabbak. Bennük mégis van valami plusz, ami e felé a hivatás felé irányítja őket. Az ő szobájukban is ott van például az internet, a televízió, a mobiltelefon, és nagyon nehéz a világ zajából úgymond kiemelni őket, hogy elcsöndesedve picit el tudjanak mélyülni, hogy ezekkel az eszközökkel jól tudjanak élni, a saját hasznukra is váljanak, és hogy fölkészülve a hivatásukra a küldetésüket is be tudják tölteni.

Dr. Kovács József főiskolai docens, a szegedi Szent Gellért Szeminárium rektora

"Tudjunk elcsendesedni, és tudjunk odafigyelni a másikra"

- A pap elsődleges feladata ma, hogy nyitott legyen az emberek felé, legyen ideje meghallgatni őket. Mert nagy segítség, ha a mai rohanó világban le tudunk ülni, oda tudunk figyelni a másikra. Amikor nem a saját magunk bajait, gondjait soroljuk, hanem nyitottak vagyunk a másik felé. Sokan csak leülnek a tévé elé, és egy irányba, nem egymásra néznek, pedig az emberi kapcsolatban nagyon fontos, hogy - ahogyan József Attila írta - önmagadban nem, csak másban moshatod meg arcodat. Az emberi kapcsolatok csak úgy formálódnak és stabilizálódnak, ha a legdrágábbat adjuk oda a másiknak: az időnket. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor csak egy irányba nézünk, szaladgálunk a világban, hajtjuk az anyagiakat - amire persze szükség van, de önmagában kevés. Az ember szellemi lény, „eszes ember", tehát föl kell, hogy ismerje, mi a jó számára. A férjnek és feleségnek nap mint nap meg kell újítania emberi kapcsolatait, és nemcsak hetente egyszer kell beszélgetni egymással, hanem legalább naponta fél órát. Tudjunk elcsendesedni, és tudjunk odafigyelni a másikra - talán ez a nyitottság az, ami nemcsak a pap, hanem mindenki számára a legfontosabb. 

Dr. Kovács József, Dinnyés István, Medvegy Pálné, Juhász Sándorné és Juhász Sándor

A Békés megyéért díj 2010-es kitüntetettjei

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.E.

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: A zenéről, a papi szolgálat mibenlétéről - a ''Békés megyéért'' díj kitüntetettjei