Békés megye vezető hírek

Nehéz megjósolni, milyen méztermés várható

Nehéz megjósolni, milyen méztermés várható

Sajnos, a télen elpusztult Békés megye méhállományának közel 30 százaléka. A hideg idő mellett a varroa atka a felelős érte, valamint a vírus, amelyet ez a méhatka hordoz.

Nem lehet megítélni, milyen méztermés várható az idén. Ennek oka az, hogy a már az 1980-as években is problémát okozott, varroa névre hallgató méhatka megtámadta Békés megye méhállományát, s el is pusztult közel a 30 százaléka.

Minderről Árgyelán János, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Békés megyei szaktanácsadója beszélt a beol.hu-nak.

Természetesen, a nagy hideg is hozzájárult a méhállomány egy részének elvesztéséhez, de a 2016 őszére elszaporodott méhatka nagymértékben tett a veszteségről.

Nagyon sok méhcsaládot pusztított el a méhatka és a hideg tél

Nagyon sok méhcsaládot pusztított el a méhatka és a hideg tél

Az Ázsiából származó atkák több vírust is hordoznak, mellyel elérték a méhek immunrendszerének meggyengülését, s a méhcsaládok jó része elpusztult, de maga az állomány is jelentősen legyengült – számolt be Árgyelán János, hozzátéve, hogy sajnos a családok gyengülése valószínűleg nem vehet részt a termelésben, örülnek a szakemberek, ha 50 százalékuk igen – írja a beol.hu.

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy amikor nincs mézgyűjtési időszak, a kártevő ellen harcolni kell, a méhállomány kezelésével. Vannak ilyen célú gyógyszerek és gyógyhatású készítmények, illetve különféle technológiák.

Árgyelán János azt is elmondta, hogy szükséges a gyengébb méhcsaládok megerősítése azokból, amelyek jobban átvészelték a méhatka-támadást. Bizonyos méhészetekben a méhcsaládokat egyesíteni is fontos lenne.

A kaptárakat 2016 tavaszán nosema (hasmenéses betegség) is tizedelte Békés megyében, de ez a gond az ország más részeiben is jellemző volt – írja a beol.hu.

Árgyelán János szerint akár állományvásárlásra is szükség lehet a pusztítás után, de sajnos kevés méhész teheti meg, hogy teljesen új beszerzésbe fogjon. Őszi adatok szerint Békés megyében 1357 méhészetben termeltek mézet.

B.A.