Békés megye oktatás

Már zenél is az egyetem

Előadásokkal egybekötött ingyenes komolyzenei koncertsorozat kezdődött a Pécsi Tudományegyetemen a Művészeti Kar Zeneművészeti Intézete szervezésében, oktatói és hallgatói közreműködésével.

A PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézete július 1-jétől kinevezett igazgatója Király Csaba. A Liszt-díjas zongora- és orgonaművész - akinek a pályája Komlóról indult -, vezetői megbízása kapcsán azt a meggyőződését és szándékát nyilvánította ki az egyetem polgárai számára, hogy maradandó emlékű zenei rendezvények megszervezésével és rendezésével az általa vezetett intézet hozzá tud járulni az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyeréséhez Pécs számára. Ennek fő momentuma, hogy a Művészeti Kar 2005 májusában - igazán előnyösen díjazott - nemzetközi zongoraversenyt rendez az egyetem támogatásával.
A Zeneművészeti Intézet másik jelentős egyetemi projektje az egész intézmény számára készül. Nem titkoltan a több év óta népszerű Táncoló Egyetem példájára Zenélő Egyetem című koncertsorozatot indított az Ifjúság úti konferenciateremben. E programon belül az intézet tanárai és hallgatói előadással egybekötött hangversenyeket adnak.
Idén két bevezető koncertet terveztek. Az elsőn pénteken este a Művészeti Kar Harmónia Fúvósegyüttese adott hangversenyt, amelyen közreműködtek az intézet rézfúvós kamaraegyüttesei. A karmester dr. Ronald Johnson vendégprofesszor, az University of Northern Iowa zenekarok és vezénylés tanszékének vezetője volt. A Fulbright amerikai-magyar tanárcsereprogram keretében a tanév elejétől tanít és vezényel a zeneművészeti intézetben.
A második hangversenyen, december 14-én az intézet vonós és fúvós tanszékének hallgatói és tanárai játszanak majd, többek között Bach, Haydn, Brahms és Schubert műveiből.
A tervek szerint februártól a Zenélő Egyetem programja hangversenysorozattá bővül, amelyen a fúvós, a vonós, a magánének és a zongora tanszék hallgatói, valamint az egyetem Janus Pannonius Szimfonikus Zenekara vesz részt közreműködőként. A hangversenyekre a belépés mindenki számára díjtalan.
A karok közötti kapcsolat erősítése, a komolyzene megszerettetése, a jövőbeni koncertlátogatók számának bővítése a cél. A Zenélő Egyetem program kapcsán az is felmerült, hogy a különböző karok hallgatói kreditpontok szerzésére alkalmas műveltségi tárgyként vehessék fel tanulmányi programjaikba az egyetemi koncerteken való részvételt.

(Forrás:www.edupress.hu)