Békés megye oktatás

Egyetemi válságterv leépítéssel

A négy városban hét karral működő Nyugat-Magyarországi Egyetem félmilliárd forintos tartozásai miatt drasztikus lépésekre kényszerül - írta a Kisalföld keddi számában.
Elkészítette és a kari tanács jóvá is hagyta az intézmény gazdálkodási egyensúlyának helyreállítását célzó javaslatokat. A terv komoly megszorításokkal és jelentős leépítésekkel számol, de mintegy 330 millió forintot meg lehet ezzel spórolni. A sokszor hangoztatott, "a pénzügyi kormányzat intézkedéseinek kedvezőtlen hatására kialakult" helyzetet azonban így is csak részint orvosolja a válságterv: a félmilliárd forintos mínuszból - könnyen kiszámolható - 170 millió forint adósság így is marad. A fennálló különbözet előteremtése egyebek mellett energetikai korszerűsítésektől várható.

Ami a megtakarításokat illeti, a legnagyobb teher a soproni közgazdaságtudományi és a mosonmagyaróvári karra hárul: mindkét intézményben a nyugdíjas foglalkoztatottak létszámának csökkentéséből, valamint szervezeti összevonásokból 90-92 millió forintot kell megspórolni. A győri Apáczai-főiskolán összességében 14,4 millió, a Benedek Elek pedagógiai karnál 23,8 millió, az erdőmérnökin 22,5 millió, a faiparin 29,5 millió, a székesfehérvári geoinformatikán 25 millió forint megtakarítást irányoztak elő. Az egyetem soproni központja 34 milliót vállal a költségcsökkentésekből. Az NyME négy gyakorlóintézményét viszont nem érintik a megszorítások.

Dr. Faragó Sándor, az NyME rektora elmondta: intézményi szinten az egyetemen dolgozók mintegy 15 százaléka, százhetvenhárom a nyugdíjas alkalmazott.
"Bármennyire is fájó, közülük mintegy száz személyt végleg el kell küldeni. Az év végéig az érintett kör 65 százalékánál kezdeményezni fogjuk a közalkalmazotti jogviszony megszüntetését."

Ezzel 250 millió forint megtakarítással számolnak az egyetemen 2006-ig. Az Oktatási Minisztérium részéről a Budapesten tartott rektori konferencián hangzott el az az ígéret, miszerint az elbocsátások egyszeri pénzügyi többletterheit (a végkielégítéseket) a kormány támogatni fogja.

Az NyME hét karán összesen kétszáz külsős oktató vár fél éve óradíjainak kifizetésére. A mostanra nyolcvanmillió forintra dagadt tartozást legkésőbb februárban, a költségtérítéses hallgatók következő szemeszterre befizetendő díjaiból (ami 60-130 ezer forint/félév) rendezik - szól az ígéret. Az egyetem vezetése ugyanakkor szorgalmazza a karoknál, hogy a költségtérítéses hallgatók hozzájárulásaiból az eddiginél is nagyobb mértékben finanszírozzák az őket oktatók bérét. Ezzel újabb ötvenmillió forintot spórolhat meg az egyetem.

A megszorító intézkedés másik nagy horderejű döntése, hogy az NyME jelenlegi százötven tanszékét a tanév végére - különböző összevonásokkal - százra csökkentik. A soproni faipari és a közgazdasági karon 6-8, a Benedek pedagógiai karon és a székesfehérvári geokaron 3-4, Mosonmagyaróváron 20(!) tanszék fúziója várható. A tervek szerint a győri tanítóképzőn alig 1-2 tanszéket érint majd a szervezeti változtatás. Az intézkedéstől további harmincmilliós megtakarítást remél az egyetem.

A rektor szerint a most kialakult súlyos helyzet az egész magyar felsőoktatást jellemzi. Ezekkel az intézkedésekkel elkezdődik az egyensúlyi helyzet javítása. A stabilizáció érdekében azonban nagyobb kormányzati támogatásokat remélnek az egyetemek, köztük az NyME.

Széchenyi egyetem: egyelőre nincs gond

A másik megyei campus anyagi helyzete jelenleg stabil - mondta dr. Czinege Imre, a Széchenyi István Egyetem rektora. Hozzátette azonban: "Ehhez nagyon szigorú takarékossági intézkedéseket kellett bevezetnünk. Így viszont nincs tartozásunk senkinek, a béreket, az ösztöndíjakat és a számlákat is fizetjük." Czinege Imre ezzel együtt jövőre nehezebb évet vár. Bár az állami költségvetés még nem ismert, hallani arról, hogy az egyetemek az inflációt is tekintve kevesebb pénzből gazdálkodhatnak. Ezzel együtt nem készül még válságterv a Széchenyi egyetemen, elég az egyébként nagyon szigorú takarékosság.

(Forrás:www.edupress.hu)