Békés megye oktatás

A felsőoktatási törvény tervezete hamarosan a Parlament elé kerülhet

Az elmúlt évek egyik legjelentősebb reformjának nevezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felsőoktatási reformot.
A törvénytervezet hamarosan a Parlament elé kerülhet.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Magyar Bálint oktatási miniszter ma az Oktatási Minisztériumban zárt ajtók mögött vitatták meg az oktatásal kapcsolatos ügyeket. A beszélgetést követő tájékoztatón bejelentették: hamarosan a kormány, majd a Parlament elé kerül a felsőoktatási törvény tervezete, amely a szakmai szervezetek egyetértése mellett született meg. Ezt Magyar Bálint is megerősítette, mondván, végre sikerült megteremteni a szakmai konszenzust. Az elmúlt évtizedek mulasztásait is pótolja az a fejlesztés, amely hamarosan elindul a felsőoktatási intézményekben. Várhatóan már 2006-ban elkezdődik az infrastruktúra fejlesztése, elsősorban a kollégiumi férőhelyek számának növelése a főiskolákon és az egyetemeken.
Gyurcsány Ferenc azt is elmondta: fontosnak tartja, hogy Magyarország ismét a legfejlettebb országok között legyen az oktatás terén. Ugyanakkor nagy hangsúlyt helyeznek arra is, hogy a tanár-diák viszony átalakuljon, ezt pedig azzal is elő lehet segíteni, ha az iskolákban a készségek fejlesztésére és nem a biflázásra helyezik a hangsúlyt.
A miniszterelnök szerint minden esély megvan arra, hogy leküzdhessük a társadalmi különbségeket és egyre versenyképesebbé váljon az ország.
Magyar Bálint arról beszélt, hogy a pedagógia eszköztárát át kell alakítani úgy, hogy azok módosulása, mindenekelőtt az informatikai eszközök használata mellett a módszerek is változzanak. Jelenleg fejlesztés alatt vannak különféle digitális tananyagok és moduláris rendszerek, amelyek a szakképzési és a felnőttképzési rendszer átalakulását segítik elő. Az elmúlt időben a kutatás és a fejlesztés terén is megtörtént a rendszerváltás, jelentette ki az oktatási miniszter, hozzátéve, hogy most már minden feltétel adott ahhoz, hogy modern eszközök és módszerek segítségével végezhessék a kutatók a munkájukat.
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: 1996 óta készülnek a kétszintű érettségi rendszerére, az érintetteket pedig megfelelően tájékoztatták. Mint ismert, az emelt szintű vizsga egyúttal felvételi is a felsőoktatási intézményekbe, ugyanakkor emeli az érettségi vizsga rangját is.


(forrás:www.edupress.hu)