Békés megye hírek

Ünnepi megyegyűlés a Vigadóban

Átadták a Békés Megyéért kitűntető díjakat

Ünnepi megyegyűlésen emlékeztek október 22-én délelőtt, a Jókai Színház Vigadójában a megyei közgyűlés tagjai, s meghívott vendégeik. Itt vehették át a Békés Megyéért kitűntető díjat azok, akik munkájukkal kiemelkedően sokat tettek életük során szűkebb hazánkért.

Az ünnepség kezdetén Domokos László, a megyegyűlés elnöke köszöntötte a jelenlévőket, s emlékeztetett arra, hogy ’56 szelleme értékeket képvisel, így méltó módon kell emlékeznünk rájuk.

 

img_39451_500_450_2008102795430_834.jpg

Békés Megye Képviselő- testületének ünnepi megyegyűlése a Vigadóban

A következőkben Balogh József tanácsnok – aki gimnazistaként élte át a forradalmat – idézte vissza az ötvenkét évvel ezelőtt történteket.

„Félelemben éltünk, a zsarnokság behatolt az otthonokba. Bizonytalanság és bizalmatlanság volt érzékelhető.” – mondta Balogh József, majd arra utalt, hogy a „gyűlölet vegyületei most is szíveket járnak át”. A tanácsnok beszédében felidézte a tragikus sorsú Mány Erzsébet és Farkas Mihály alakját, akiket Békéscsabán végeztek ki. A történelmi visszatekintés után a tanácsnok azon félelmének adott hangot, hogy a sötét rendszer, mely a 90-es években végleg lezárulni látszott, most feltápászkodni készül, s ez a helyzet változást követel.

img_39781_500_809_2008102795430_886.jpg

A Békés Megyéért kitűntető díj tulajdonosai: Lóránt János Demeter, Motyovszkiné Udvaros Ida, Vámos László

A Vigadóan megtartott ünnepségen Domokos László átadta a Békés megyéért kitűntető díjakat. Ebben a magas elismerésben részesült dr. Czeglédi Imre, sarkadi születésű tanár, történész muzeulógus, aki egyebek mellett negyed évszázadig középiskolai tanárként dolgozott a gyulai Erkel Ferenc Gimnáziumban, példaértékű munkát végzett a könyvtár kialakításában és esztétikai megjelenítésében. 1963-ban az első Erkel Ferenc Diákünnepek szervezője, titkára, 10 év múlva ismét rendezője. Ezt követően osztályvezetője volt a Békés Megyei Múzeumok Igazgatóságának. Nyugdíjba vonulásáig a gyulai Erkel Ferenc Múzeum igazgatója volt. Gyulai igazgatósága alatt készült el, és nyílt meg az Erkel Emlékház új, állandó kiállítása, de jelentős szerepe volt a századforduló polgári életmódjába betekintést nyújtó Ladics-ház megnyitásában is. Kiemelésre méltóak Munkácsy Mihállyal kapcsolatos kutatásai, melynek eredményeit több kötetben is publikálta.

A következő kitűntetett a békésszentandrási születésű Lóránt János Demeter festőművész, aki 1971-ben Rippl-Rónai, 1972-ben Munkácsy díjat kapott, majd ezt a Nemzetközi Művésztelep elismerő diplomája, a Szegedi Nyári Tárlat nívódíja, a Festészeti Biennále nagydíja követte. 1988-ban lett Érdemes Művész, tagja a Magyar Művészeti Műhelynek, a Magyar Festők Társaságának, a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi irodalmi és képzőművészeti osztályának, valamint a ma is működő Békéstáji Művészeti Társaságnak. Több helyen élt, alkotott, de soha nem szakadt el megyéjétől, szülőfalujától, Békésszentandrástól.

Ugyancsak Békés Megyéért díjat vehetett át Motyovszkiné Udvaros Ida pedagógus, aki a magyar-szlovák lakosságcsere kapcsán családjával Tótkomlósra érkezett és az óta itt él. Nyugdíjazásáig a helyi Jankó János Általános Iskola és Gimnázium volt a munkahelye. Kitartó munkájának köszönhetően, több támogató segítségével, a gimnáziumi oktatás újra beindulhatott a településen. A rendszerváltást követően tagja lett a helyi önkormányzat képviselő-testületének, az Oktatási és Közművelődési Bizottságnak. Külsős tagja volt Békés megye Képviselő-testülete hasonló bizottságának. Több helyi kötetben és a Komlósi Hírmondóban is megtalálhatóak írásai, cikkei.

A Békés megyéért díj negyedik tulajdonosa idén Vámos László. A körösladányi születésű pedagógus az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen agrármérnök-tanár szakképesítést szerzett, Békésen tanított, később Gyomán, ahol a Mezőgazdasági Szakközépiskola igazgatójának nevezték ki. Az immár 32 éves rendezvénysorozat, a Békés-Tarhosi Zenei Napok támogatója és egyik létrehozója. A kétévenként, Békésen megrendezésre kerülő Országos Népi Építészeti Konferencia szintén kapcsolódik korábbi munkájához. Megyei művelődési osztályvezetői működésének időszakában, aktív közreműködésével valósult meg a felsőfokú oktatás Békés megyében. Kiváló kapcsolatokat épített ki a szegedi Juhász Gyula Tanárképző és a Debreceni Tanítóképző Főiskolákkal, ennek eredményeként az akkori Békés megyei pedagógushiány jelentősen mérséklődött. Segítette az új megyei könyvtár építését, a települési kulturális intézmények, művelődési otthonok, könyvtárak, klubok felújítását, bővítését.

img_4059_500_502_20081027100221_288.jpg

A rendezvény végén a Duma's Színház növendékeinek zenés előadásával emlékezhettünk

1956 októberére.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat

 

Békés Megyei Önkormányzat – MCOnet

Szóljon hozzá a fórumon!: Ünnepi megyegyűlés a Vigadóban- Békés megye, rendezvény

Békés megye online: bekesmegye.mconet.biz