Békés megye hírek

Szoros határidők az ivóvízminőség-javító programban

Szoros határidők az ivóvízminőség-javító programban

A legfontosabb, és mint kiderült, igencsak szorító határidőkről egyeztettek március 17-én a dél-alföldi ivóvízminőség-javító programban érintett Békés megyei települések vezetői a megyeházán. A programban csak koordináló szereppel rendelkező megyei önkormányzat és a Békés megyei Vízművek Zrt. a lépések mielőbbi megtételére kérte az érintetteket, hiszen ha április 20-ig nem adják be pályázataikat, elesnek a remélt támogatástól.

A hosszú évek óta húzódó dél-alföldi ivóvízminőség-javító programban érintett Békés megyei települések vezetői találkoztak egymással március 17-én a megyeházán, Békéscsabán. A tanácskozás oka a sürgető idő, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség döntése értelmében ugyanis a programban érdekelt önkormányzati társulásoknak  április 20-ig önállóan be kell nyújtaniuk pályázataikat. A program megvalósulásához már korábban koordináló szerepet felvállalt Békés Megyei Önkormányzat által összehívott konzultáción Farkas Zoltán, a megyegyűlés elnöke elmondta, az egyeztetés mindenképpen szükséges, hogy mindenki számára világos legyen, az elkövetkező hónapokban milyen feladatok várnak a településekre és társulásokra a program sikeres megvalósítása, illetve annak érdekében, hogy mindenhol jó minőségű, egyúttal árban is megfelelő ivóvíz álljon a lakosság rendelkezésére.

Farkas Zoltán, Békés Megye Képviselő-testületének elnöke

A megyei önkormányzat koordináló szerepet vállalt a program megvalósítása érdekében

Rung Attila, a programban jogi személyként szerepet nem kapó, de ugyancsak érintett Békés Megyei Vízművek Zrt. osztályvezetője emlékeztetett arra, hogy az eredeti verzió szerint csak magyarországi létesítményekkel, tisztítással javítottak volna a vízminőségen, időközben azonban egy második lehetőség kidolgozása vált ésszerűvé, ami szerint a sokkal jobb minőségű aradival hígítanák fel a Békés megyei vizet. Leszögezte azonban, hogy mivel csak az egyes változatra van jelenleg beadható pályázat, azt kell benyújtani - máskülönben a program tovább nem lenne folytatható, a települések az EU-s források szempontjából nem maradnának versenyben. Ehhez tehát szükség van arra, hogy minden önkormányzat testületi határozattal elfogadja az egyes változatot.  Mint kiderült, a pályázat be nem nyújtásának emellett nemcsak az a szankciója, hogy a vízminőség-javításra fordítható támogatástól elesnek a települések, hanem egy 2009-es kormányrendelet alapján az is, hogy a már korábban megítélt vagy folyamatban lévő KEOP-forrásokat sem folyósítják az úgymond engedetlennek minősülő önkormányzatok felé.

Ez azonban csak az egyik fontos határidő, hiszen idén június 30-ig a véglegesnek szánt, kettes számú pályázatot is be kell nyújtani, ekkor már az öt társulást összefogó konzorciumban - a tanácskozáson elhangzott, Orosháza már dolgozik a konzorcium előkészítésén. Rung Attila a jelen lévők aggodalmainak eloszlatása érdekében arra is kitért még, hogy az nem minősül engedetlenségnek, ha a korábban beadott, Arzén-mentesítést preferáló pályázathoz képest a második változatban már a vízátvételt támogatják.

A dél-alföldi ivóvízminőség-javító programban érintett Békés megyei települések egyeztetése

Április 20-ig lépniük kell a társulásoknak

Dr. Csák Gyula, a vízművek vezérigazgatója az aradi víz kapcsán ismertette, hogy a kettes verziójú pályázat már minden önkormányzat egy pályázatban való együttműködését jelenti, hiszen összefogó műszaki rendszerről van szó - ez azonban nem jelenti azt, hogy egyes települések ne tehetnék le a voksukat az Arzén-mentesítés mellett, mint ahogyan egyelőre úgy tűnik, hárman nem is hajlanak az aradi átvezetésre. Elmondta azonban, arra kérték az önkormányzatokat, hogy március elejével mindenképpen döntsenek egyik vagy másik megoldás mellett azért, hogy a végleges pályázati anyag műszaki kidolgozásával végezhessenek, és minél előbb hozzákezdhessenek a gazdasági anyag elkészítéséhez.

Mivel a települések megjelent vezetői között volt némi bizonytalanság, kinek milyen döntéseket kell még meghoznia az április 20-ai határidőig, Csák Gyula ígéretet tett arra, felkéri a pályázatíró céget, hogy minden érintettel egyeztessen erről. Farkas Zoltán pedig a tisztán látás és a program folytathatósága érdekében arra kért mindenkit, hogy ha már született testületi határozat döntésükről, akkor azt, ha pedig nem, akkor ennek tényéről értesítsék a megyei önkormányzatot.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.E.

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Szoros határidők az ivóvízminőség-javító programban