Békés megye hírek

Nem sérülhet a szakmai munka

Nem sérülhet a szakmai munka

A megyei önkormányzat fenntartásában korábban még több mint 40 önálló intézmény működött több telephellyel, 17 településen. 2006 óta többmilliárd forint elvonás érte a fenntartót, s ez „kikényszerítette", hogy költséghatékonymódon átszervezzék a működést. 2010-ben újabb, 2,6 milliárd forintos elvonás érinti a megyét, s ezt hitelfelvétel nélkül nem lehet úgy kiegyensúlyozni, hogy az önkormányzat által nyújtott közszolgáltatások ne sérüljenek, illetve a 17 település mindegyikén maradjon megyei intézmény. Hogy mekkora feladatról van szó, árulkodnak az adatok: Például a Pándy kórházban évente 45 ezer fekvőbeteget látnak el, míg legalább 900 ezer alkalommal fordulnak meg járó betegek az intézményben. Szociális és gyermekvédelmi ellátásban 2500 ellátott részesül, míg az iskolákban 5600 diák tanul, akik több mint negyedének kollégiumi ellátásáról is gondoskodni kell. A megyei intézményrendszerben pedig több mint négyezren dolgoznak, s számukra sem mindegy, milyen jövőt kínál nekik a munkaadójuk. Az alábbiakban a 2006 óta tartó folyamatos átszervezésekben érintett   szakmai felügyeleti  osztály vezetőét kérdeztük.

 

2009 nyarán már láthatóvá vált, hogy a korábbi évekhez képest még komolyabb megszorítások, például a forgalmi adó emelése miatt tenni kell valamit -mondta kérdésünkre Czégény Gyula, a Békés Megyei Önkormányzat Szakmai Felügyeleti Osztályának vezetője. Hozzátette: ezért a legcélszerűbbnek mutatkozott azt a folyamatot folytatni, amely jellemezte az intézményrendszerünket egészen 2006-tól napjainkig. Vagyis egy költséghatékony, de szakmailag már korábban jól átgondolt és működő, összehangolt rendszernek az utolsó simításait, hajtottuk/hajtjuk végre. Kiemelt figyelmet kapott az az elv, hogy a szakmai munka a legkisebb sérülést szenvedje el intézményeinkben - a kedvezőtlen központi szabályozás változása ellenére. Ennek alapján szeptembertől decemberig leválasztottuk a szakmáról a kiszolgáló feladatokat, és ezeket úgy csoportosítottuk át, hogy mindenki a tudásához legjobban illőt, vagyis azt végezze, amihez a legjobban ért. Kézenfekvő volt például, hogy a karbantartási feladatokat a szakképző iskolák kapják. Hasonlóan természetes, hogy a szállítási feladatokat két olyan intézmény vállalja, amelyik korábban is a legnagyobb mértékben vette ki a részét ebből. Ilyen logika mentén történt az élelmezési feladatok átszervezése is. Azok kapták a megbízást, akik eddig is a legnagyobb technológiai háttérrel és szakember gárdával rendelkeztek. Mindemellett azt is láttuk, hogy az élelmezési és a takarítási feladatok között összefüggés volt már korában is, ezért ez utóbbi megbízásokat is ezek az intézmények kapták. Így a végleges formában, öt konyhában három intézmény főz, míg korábban tizennyolcban; azt megelőzően pedig még több volt a főző konyhák száma. Hasonló átszervezésre került/ kerül sor az informatikai rendszernél is. Napjaikra ugyanis felértékelődött a digitális tudás, ezért hoztunk létre a Tudásházban egy ehhez kapcsolódó menedzsmentet. Az intézményrendszerünkben közel harminc informatikus dolgozik, ám közöttük eddig nem volt kapcsolat. A speciális területek szakértői időnként fizikálisan és gyakrabban a „virtuális valóságban" fognak találkozni.

Czéhény Gyula,  a Békés Megyei Önkormányzat Szakmai Felügyeleti Osztályának vezetője

Czégény Gyula,  a Békés Megyei Önkormányzat Szakmai Felügyeleti Osztályának vezetője

Összehangoljuk a szakemberek munkáját, így a rendszeren belül összeadódik a meglévő tudás. Az átszervezés eredménye persze nem azonnal jelentkezik, sőt időnként a költségek csökkentése érdekében, például egy korszerű konyha létrehozása, bizony befektetéseket is igényel. Hasonló a helyzet a szállítási feladatokkal is, mert jellemzően egy napon, hasonló célból ment Budapestre több intézmény járműve, most azonban ezt a párhuzamosságot megszüntetjük a szervezett együtt működéssel. Szintén megtakarítunk azzal is, hogy immár közösen lépünk fel a beszerzések során. Legyen az gáz, tisztítószer vagy az élelmezéshez kapcsolódó nyersanyag, vagy a karbantartáshoz kapcsolódó alkatrész, immár közösen lépünk fel a piacon, s ez további árcsökkentő tényező. Az osztályvezető a további feladatokról szólva a működés kontrollingját tartja fontosnak. Mint mondta, „együtt tanulják" az intézményrendszerrel azt az újszerű működést, ami országosan is egyedülálló.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat

-RK-

 

Békés Megyei Önkormányzat – MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Nem sérülhet a szakmai munka