Békés megye hírek

Mindenki szereti a főiskolát!

A Tessedik Sámuel Főiskola jövője volt az egyik fő témája a Békés Megyei Közgyűlés legutóbbi ülésének, ahol megjelentek a főiskola képviselői is.

A képviselő-testület szeptemberi és októberi ülésén aggodalmát és egyet nem értését fejezte ki a Tessedik Sámuel Főiskola Szent István Egyetemhez történő integrációjával kapcsolatban. A testületi ülésen a főiskola rektora, dr. Puskás János ismertette az integráció lépéseit és elmondta annak szükségességét, majd Balda György a főiskola Hallgatói Önkormányzatának elnöke a hallgatók véleményét tolmácsolta, akik szintén kiállnak az integráció mellett. A rektor elmondta, hogy nem rövid távú tervek vezérelték a főiskola szenátusának döntését, az intézménynek az a célja, hogy Békés megyében fennmaradjon a felsőoktatás. A HÖK elnöke kiemelte, hogy a HÖK és a főiskola diákjai támogatják az integrációt, hiszen sok diák anyagilag nem engedheti meg magának, hogy fővárosi egyetemekre menjen tanulni, erről igényfelmérést is tartottak a hallgatók között.

A megyei képviselők többsége arra kereste a választ, hogy mi a garancia arra, hogy megmarad a főiskola Békés megyében. Hamza Zoltán képviselő szerint az a cél, hogy a főiskola a legjobb döntést hozza meg, ezért mindenképpen szem előtt kell tartani, hogy milyen jövő elé néz a megye felsőoktatása. Elmondása szerint semmire sincs garancia, hiszen nem biztos, hogy minden jelenlegi főiskolai kart akkreditál és megtart majd a Szent István Egyetem. Tolnai Péter képviselő kérdéseket tett fel: Mit fognak oktatni és milyen szinten? Mi ilyen szakok maradnak meg garantáltan és mit fognak beírni a diplomába? A döntés előkészítetlen, elkapkodott, nincs biztosíték és garancia hangzott el a képviselő beszédében. Tolnai Péter elmondta, hogy mindig változni és alkalmazkodni kell, át kell alakulni, meg kell felelni a kihívásoknak, azonban nem ilyen módon, hanem megfontoltan és tudatosan. Amennyiben a Tessedik Főiskola vezetése nem, tud megújulni, átalakulni és alkalmazkodni, túlélési stratégiákat kialakítani a főiskola vezetése megszünteti a megye felsőoktatását, hangzott el a képviselő beszédében. A benyújtott anyagokból és a főiskola szenátusi ülésén elhangzottakból kiderül, hogy a jövőbeni karoknak önállóan kell majd működni. Mi lesz azonban, ha nem tudja fenntartani magát a kar, a megszűnés veszélye fenyegeti? -tette fel a kérdést Tolnai Péter.

 

 

megyegyulesdscf6789_500_227_20081107181507_236.jpg

A Békés Megyei Közgyűlés többsége a főiskola önállósága mellett állt ki

 

Varga Zoltán szerint teljes körű garancia nincs mindenre, a döntés a parlament kezében van, és ő a szocialista frakciót arra biztatja, hogy támogassák az integrációt. Meg kell bízni a főiskola vezetésében, nem kell szembemenni a HÖK, a szenátus és a diákok döntésével.

Simon István hívta fel a figyelmet arra, hogy a megyegyűlés és a főiskola célja ugyanaz, mindnyájan ugyanazt szeretnék, de különböző eszközökkel. Tóth Imre képviselő kiemelte, hogy a főiskola a döntés után hívta meg a települések vezetőit. Valós alternatívákat kell keresnie a főiskolának, és feltételeket kell szabnia a Szent István Egyetemnek a jövőt illetően. Domokos László megyei elnök a vita végén elmondta, hogy a megyegyűlés nem avatkozott a főiskola autonómiájába, hanem csak az önrendelkezés feladását jelentő döntést értelmezte.

A Tessedik Sámuel Főiskolát mindenki szereti, zárta mondandóját a megyei elnök, majd a megyegyűlés szeptemberi határozatának hatályban tartását kezdeményezte.

A hosszas vita lezárása után a képviselők három határozati javaslatról szavaztak. Az elsőben hatályban tartva a korábban egyhangúlag megszavazott határozatot, a képviselő-testület továbbra is ellenzi, elutasítja az integrációt, és állást foglal a mellett, hogy ne szűnjön meg a főiskola. A határozati javaslatot 23 igen 5 nem szavazattal a megyegyűlés elfogadta. A második javaslatban arról szavaztak, hogy a Békés Megyei Önkormányzat által kiadott közlönyben lehetőség legyen arra, hogy ismertessék a tervezett integrációval kapcsolatos főiskolai álláspontot, párhuzamosan a megyei önkormányzat állásfoglalásával, valamint a szenátusi döntéshozók névsorát is, azzal kiegészítve, hogy a névsorban való szereplést minden döntéshozó önkéntesen döntheti el. A határozatot a képviselő-testület 23 igen 5 nem arányban megszavazta. A harmadik javaslatban a közgyűlés szeptemberi határozatának visszavonásáról szavaztak, amelyben a képviselő-testület egyhangúan elutasította az integrációt. A javaslat visszavonását a testület 5 igen és 23 nem szavazattal elutasította. Ezzel a Békés Megyei Közgyűlés többsége a főiskola önállósága mellett állt ki.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat-Geist Tamás

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

Szóljon hozzá a fórumon!: Mindenki szereti a főiskolát! -Békés megye, testületi ülés