Békés megye hírek

Megszűnik a Tessedik Sámuel Főiskola

Megszűnik a Tessedik Sámuel Főiskola a Szent István Egyetembe történő beolvadásával. Erről döntött a parlament kormánypárti többsége december 8-án. A Domokos László és Babák Mihály fideszes országggyűlési képviselők által benyújtott módosító javaslatokat is leszavazták, melyek garanciát jelentettek volna a megyei felsőoktatás megmaradásához.

Az országgyűlés nem vette figyelembe a Békés Megyei Önkormányzat határozatait, melyekben aggodalmát fejezte ki az integrációval kapcsolatban és kifejezésre juttatta, hogy a szenátus döntésével nem ért egyet, valamint kérte, hogy építsen be garanciákat a megyei főiskolai képzés megmaradására és ne szüntessék meg a Tessedik Sámuel Főiskolát.

Garanciák nélkül megszűnhet a felsőoktatás

A Békés Megyei Önkormányzat álláspontja

A Békés Megyei Közgyűlés nem ért egyet a Tessedik Sámuel Főiskola megszüntetésével, ezt három határozatában is megerősítette.

uj_kep2_530_2008120992651_54.JPG

A Békés Megyei Közgyűlés nem ért egyet a Tessedik Sámuel Főiskola megszüntetésével

A főiskola - jogelődjeinek idejét is számítva - 1927 óta Békés megye felsőoktatásának egyedüli képviselője és hosszú ideje - jelenleg is - Békés megye egyetlen felsőoktatási intézménye.  Aggodalommal tekintenek a főiskola Szent István Egyetembe történő beolvadására, féltve a közel 100 éves Békés megyei felsőoktatást, nem látva annak más szervezeti keretekben való működésének további garanciáit. Ezek nélkül a garanciák nélkül a főiskola szarvasi, békéscsabai és gyulai karai, szakjai bármikor megszüntethetők, mely lehetetlenné teheti a Békés megyei diákok továbbtanulási lehetőségeit térségünkben. Nincs válasz azokra a kérdésekre, hogy mit fognak oktatni és milyen szinten? Milyen szakok maradnak meg garantáltan és mit fognak beírni a diplomába? Mi lesz azzal a karral, amelyik nem tudja fenntartani magát? A főiskola hallgatóinak hány százalékát érintheti a mesterképzés, mely egyik legfőbb indoka a beolvadásnak?

A megye mindenképpen vesztes a döntés következtében, hiszen olyan értéke kerül bizonytalan helyzetbe, ami befolyásolhatja a térség fejlődését, hiszen nem lát megfelelő garanciákat szellemi értékei mentésére és a főiskolai képzés megmaradására sem.

Ha a megye egyetlen felsőoktatási intézménye elveszti önállóságát, úgy a megyében élők műveltségi szintje és gazdasági pozíciója együttesen kerül veszélybe, a megyét a fiatalok elhagyják, hiszen se tanulási, se munkalehetőség nem akad számukra.

Úgy gondolják, hogy a Békés megyében élő diákok érdekeit és jövőjét kell képviselniük, ezért foglaltak állást arról, hogy ne szüntessék meg a Tessedik Sámuel Főiskolát.

tsfgfk_kozponti_epulet_975_2008120992651_210.JPG

A Tessedik Sámuel Főiskola Szenátusa 2008. szeptember 8-án döntött a főiskola beolvadásáról

Erről levélben tájékoztatták Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, Hiller István oktatási és kulturális minisztert és Szili Katalin házelnököt.

A Tessedik Sámuel Főiskola Szenátusa 2008. szeptember 8-án döntött a főiskola beolvadásáról a Szent István Egyetembe kezdeményezve a főiskola megszüntetését.

A szenatus döntése után a főiskola 2008. október 29-én nyílt napot tartott Békéscsabán, ahová meghívták a térség országgyűlési képviselőit is.

uj_kep_81_2008120992651_890.JPG

Békés Megye Képviselő-testülete a 2008. november 7-i ülésére meghívta a főiskola rektorát, hogy ismertesse a főiskola álláspontját

Békés Megye Képviselő-testülete több határozatban is kiállt a Tessedik Sámuel Főiskola mellett:

A Képviselő-testület 2008. szeptember 12-én 35 igen szavazattal - egyhangúlag - hozta meg határozatát, melyben aggodalmát fejezte ki az integrációval kapcsolatban és kifejezésre juttatta, hogy a szenátus döntésével nem ért egyet.

2008. október 3-án a szeptember 12-én hozott határozat megerősítését 24 igen és 7 tartózkodás mellett fogadta el a testület. A határozat 2. pontját, melyben felkérik a Tessedik Sámuel Főiskola Szenátusát, hogy az integrációs megállapodás kidolgozásánál a Békés Megyei Önkormányzat állásfoglalását vegye figyelembe, építsen be garanciákat a megyei főiskolai képzés megmaradására 30 igen,  és 2 tartózkodás mellett fogadták el.

Békés Megye Képviselő-testülete 2008. november 7-i ülésén a Tessedik Sámuel Főiskola Rektorát és a Főiskolai Hallgatói Önkormányzat elnökét meghallgatva újabb határozatot hozott. A határozatban a testület továbbra is fenntartja a Tessedik Sámuel Főiskola és a Szent István Egyetem integrációjával kapcsolatos álláspontját, miszerint ellenzi és elutasítja a tervezett integrációt és ragaszkodik a főiskola önállóságának megőrzéséhez. Állást foglal amellett, hogy az illetékes döntéshozó ne szüntesse meg a Tessedik Sámuel Főiskolát. Ezt a képviselő-testület 23 igen szavazattal - 5 nem szavazat mellett  fogadta el.

Mivel nincs garancia arra, hogy megmarad a főiskola Békéscsabán, Gyulán és Szarvason, a megyei önkormányzat határozatának megfelelően nem támogatja a főiskola Szent István Egyetembe történő beolvadását, hiszen a Békés megyében élő diákok érdekeit és jövőjét kell képviselniük.

A képviselők a testületi üléseken számos ellenérvet sorakoztattak fel az integrációval szemben. Többen megfogalmazták, hogy a jövőért, a megyében élő emberek miatt aggódnak, mert sokan sokat tettek azért, hogy Békés megyében is megkezdhesse munkáját az önálló főiskola. A képviselők feladata az értékek megőrzése, a megye kiüresedésének megakadályozása, ezért tartják közérdeknek a minél pontosabb informálódást és a megyében élők tájékoztatását a kérdésről.

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat-Feltöltő:Geist Tamás

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

Szóljon hozzá a fórumon!: Megszűnik a Tessedik Sámuel Főiskola - Békés megye, oktatás, Békés Megyei Önkormányzat

 

Békés megye online: bekesmegye.mconet.biz