Békés megye hírek

Látogatás Vésztő-Mágoron

Látogatás Vésztő-Mágoron

Egyesületünk 2011. tavaszán pályázatot nyújtott be a Békés Megyei Önkormányzati Hivatal Kulturális és Turisztikai pályázati kiírására. Sikerrel jártunk így az Önkormányzat segítségével több más programon való részvétel mellett (színház, bábszínház és múzeumlátogatás) lehetőséget kaptunk, hogy gondozottaink és kísérőik (összesen 18 fő) számára kirándulást szervezhessünk a Vésztő-Mágori Történelmi Emlékhelyre. Az eseményt 2011. augusztus 29-ére szerveztük. Üzenetünkként azt tudnánk megfogalmazni, hogy szeretnénk az értelmi fogyatékos személyek társadalmi elfogadottságát növelni, kirekesztettségüket csökkenteni.

A kirándulásunk előtt felkészítettük fogyatékosainkat, elmondtuk nekik, hogy hová fogunk ellátogatni. Az internetről letöltöttünk, kinyomtattunk és elolvastunk néhány érdekességet, információt és adatot Vésztő-Mágori Történelmi Emlékhelyről.

2_20110819110813_13.jpg

Felkészülés a kirándulásra

Megtudtuk többek között, hogy a mágori dombok hatezer év történelmét tárják a látogatók elé: az egyik ennyi idő egymásra épült településeit rejtette, a másik a XI-XIII. században épült Csolt-monostor alapfalait. A Sebes-Körös egykori medrének szeszélyes kanyargásával körülzárt természetvédelmi területen... A mágori dombok hatezer év történelmét tárják a látogatók elé: az egyik ennyi idő egymásra épült településeit rejtette, a másik a XI-XIII. században épült Csolt-monostor alapfalait. A Sebes-Körös egykori medrének szeszélyes kanyargásával körülzárt természetvédelmi területen egymás mellett két különleges, 9-10 méter magas halom áll. Ezek a Mágori-dombok. Az egyik földhalomba vágott ásatási szelvény mintegy hatezer év egymásra rétegződött településnyomait, leletanyagait szemlélteti. A látvány lenyűgöző, mert a leletek a feltalálási helyükön maradtak, s a történelem térben és időben is "áttekinthető".

1_20110819110813_89.jpg

A Vésztő-Mágori Történelmi Emlékhely

A másik dombon a térség X-XIII. századi nagyhatalmú családjának, a Vatától származó Csolt nemzetség Árpád-kori monostorának maradványait tárták fel. A háromhajós bazilikával, szerzetesi cellákkal, belső udvarral rendelkező monostort három ütemben emelték, igényes és finom kőmunkákkal. A monostor a török időkben lakatlanná vált, állaga fokozatosan romlott. A XVIII. században a már romos templom anyagát felhasználva az akkori földbirtokos, Wenckheim Ferenc egy nagyméretű borospincét alakított ki a domb belsejében, amely ma a monostor történetét bemutató Csolt-monostor Múzeumnak ad otthont.
Forrás: "Fogjunk Össze" Közhasznú Egyesület

Feltöltötte: K. T.

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

Szóljon hozzá a fórumon!: Látogatás Vésztő-Mágoron