Békés megye hírek

Hunya lépésről lépésre fejlődik, és őrzi az alapvető értékeket

Hunya lépésről lépésre fejlődik, és őrzi az alapvető értékeket

Mikor az ország népessége csökken, magas a munkanélküliek aránya, vajon milyen jövőkép rajzolódhat ki egy néhány száz lelkes falucska előtt egy olyan térségben, amelyet a fenti problémák különösen sújtanak? Erről beszélgettünk Petényi Szilárdnéval, Hunya polgármesterével.

- Milyen gazdasági adottságokkal rendelkezik Hunya? - fogalmaztuk meg első, tájékozódó kérdésünket.

 - A kitűnő termőföld adta lehetőség miatt a hunyaiak többsége mindig a mezőgazdaságból élt meg. A föld a rendszerváltás után ismét egyéni tulajdonba került. A gazdaságok fő terményei a búza, a kukorica, az árpa, a napraforgó, az állattartás területén pedig a vágósertés a meghatározó. A községben 49 vállalkozás működik, ebből egy zrt., kettő szövetkezet, három kft., hat bt. formában tevékenykedik, a többi pedig családi gazdálkodás. Az élelmiszerfeldolgozó-ipar sajnos nem csak Hunyáról hiányzik, az egész megyében megszűnt, ami komoly nehézséget jelent a termelőknek.

- Az infrastruktúra mennyire épült ki?

- A szennyvízelvezető rendszert nem számítva az infrastruktúra teljes a faluban. Hogy a szennyvízhálózatot is kiépítsük, az önerő megléte érdekében a lakosok egyéni megtakarítást vállaltak. Ha lesz pályázati kiírás, mindenképpen pályázni fogunk. A csatornázás hiányával összefügg, hogy településünk belvizes, ez azt jelenti, hogy ha sok csapadék hull, az aknák megtelnek, és nehezen használhatók a mosdók.

Petényi Szilárdné, Hunya polgármestere

"Feladat annyi van egy településen, amennyit találunk"

- Hány lakos él most Hunyán, és találnak-e helyben munkát?

- A település lélekszáma jelenleg 712, és mint az országban mindenhol, nálunk is csökken a népesség. Csak remélhetem, hogy a sok olcsó ingatlan és a nyugodt környezet vonzza az idetelepülni vágyókat. A munkanélküliek száma nemenként eltérő. A települést tekintve elmondhatjuk, hogy valamennyi férfi dolgozhatna, de nem mindenkinek megfelelő a hozzáállása a munkához. A könnyűipar teljesen eltűnt a településről, így a női munkanélküliek helyzetén kellene változtatnunk, ám nálunk sajnos problémát jelent az is, hogy nem rendelkeznek megfelelő képzettséggel. Ezért mindenkit biztatok arra, hogy használja ki azokat a képzési lehetőségeket, amiket a munkaügyi központ kínál.

- Az idősek ellátásáról az önkormányzat miként tud gondoskodni?

- Főleg idősek lakják a települést, akik megérdemlik a törődést, hiszen ők őrzik azokat az alapvető, emberi értékeket, amelyek mindannyiunk számára példaként szolgálhatnak. Az egészségügyi és szociális ellátás teljesen megoldott községünkben. Kialakítottuk, főleg közmunkásokkal, az idősek klubját, ahol nappali ellátásban részesülnek a nyugdíjasok. Működik a házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, közösségi és támogató szolgálat, illetve nagy örömünkre tavaly gyógyszertári fiók nyílt falunkban, így most már ez az ellátás is megoldott.

Hunya látképe

A gazdaságok fő terményei a búza, a kukorica, az árpa, a napraforgó

- Polgármesterként ez hányadik ciklusa?

- A második ciklusomat kezdtem polgármesterként - bár a 2010-es választáson eredetileg nem akartam indulni, mégis úgy alakult a sorsom, hogy újabb négy évet vállaltam. Feladat annyi van egy településen, amennyit találunk, én pedig mindig találok magamnak, hogy szebbé, élhetőbbé varázsoljam legszűkebb hazánkat. Nagyon sok feladatot megoldottunk a képviselő-testülettel az elmúlt ciklusban is, a legbüszkébb talán arra vagyok, hogy működőképessé tettük önkormányzatunkat. Mindig csak annyit vállaltunk a fejlesztésből, amennyit a teherbíró képességünk megengedett, így apró lépésekkel, de mégis minden a helyére került. Persze, ehhez kell a képviselő-testület, a helyi vállalkozók és a lakosság segítsége is, ebben pedig nem szenvedtünk hiányt. Így elégíthettük ki minden korosztály igényét, a legkisebbektől a legidősebbekig.

- Tavaly ősszel az új testület milyen programot fogalmazott meg magának erre a választási ciklusra, illetve mit terveznek ez évre?

- A gazdasági program a tennivalók egész sorát jelenti, bár bizonyára sohasem lesz végleges és teljes, hiszen némely pontok megvalósulnak belőle, mások aktualitásukat vesztik, esetleg nem remélt feladatokat is sikerül megoldanunk, mint az elmúlt ciklusban is. Éppen ezért úgy kell kezelnünk, mint egy koncepciót: időnként át kell tekinteni a bővítés vagy éppen a csökkentés szándékával. A program a települést érintő fejlesztésekről szóló elképzelés, amely a helyi polgárok életének minden területére kiterjed. Az idén folytatjuk az útfelújításokat, hiszen az elmúlt évben is hét utcát tettünk járhatóvá, így ma már minden utcába be tud menni a mentő és a szemétszállító kocsi. Most a már meglévő kövesutak felújításán a sor. Ebben az évben felújítottuk a temetőkerítést, folyamatban van két szociális bérlakás kialakítása, a buszváró felújítása, illetve két új buszváró építése pályázat segítségével.

Játszótér Hunyán

A településen jelenleg körülbelül hétszázan élnek

- Hosszabb távon milyen jövőképet lát Hunya előtt? 

- Hiszem, hogy a vidéknek van jövője. Ma a lakosság nagy része falvakban él. Bár Hunya kistelepülés, itt is emberek élnek, sőt a legszorgalmasabb fajtából. Itt talán még fellelhető az az alapvető, emberi értékrend, amely sokak számára példa lehet. Akik békés, nyugodt életre vágynak, ebben a falucskában megtalálják az iskolát, az óvodát, a katolikus templomot, a művelődési házat, a könyvtárat, az orvosi rendelőt, a gyógyszertárat, az internetet, a sportpályát és a játszóteret. Tehát minden adott, ami szükséges a nyugodt, csendes, mégis komfortos vidéki élethez. A sok üresen álló, olcsó ingatlan pedig várja azokat az idetelepedni szándékozókat, akik nyugodt, békés életre vágynak. Én optimista vagyok, és mindent megteszek azért, hogy bebizonyítsam, a kistelepüléseknek is van létjogosultságuk - hallhattuk a polgármestertől.

 

M.L.

Feltöltötte: G.E.

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Hunya lépésről lépésre fejlődik, és őrzi az alapvető értékeket