Békés megye hírek

HMKÁ – Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírásai

HMKÁ – Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírásai
Jogszabály: 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet az egységes területalapú támogatások és egyes vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról.
Az előírások célja: A minimális gazdálkodási és környezetvédelmi előírások meghatározásával a mezőgazdasági földterületek jó mezőgazdasági és ökológiai állapotban tartása.

Mire vonatkozik az ellenőrzés: Az ellenőrző hatóság azt vizsgálja, hogy az érintett gazdálkodók betartják-e gazdaságuk teljes területén a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapotra vonatkozó előírásokat.
Előírások:

Talajerózió elleni védelemre vonatkozó
Erózió ellen kialakított teraszok megőrzése kötelező szőlőültetvények esetében
Vetésváltásra vonatkozó előírások
Tarló, nád, növényi maradvány valamint gyepek égetése tilos
Mezőgazdasági területeken vízzel telített talajon mindennemű gépi munkavégzés tilos, kivéve a belvíz, árvíz levezető árkok létesítésekor és értékmentéskor végzendő gépi munkavégzést
A gyepterületek túllegeltetése, valamint maradandó kár okozása tilos
mezőgazdasági területeket gyommentesen kell tartani
A mezőgazdasági területeken a hasznosítás szempontjából nemkívánatos fás szárú növények megtelepedését és terjedését meg kell akadályozni
A tájképi elemek (gémeskutak, kunhalmok) megőrzése kötelező
Öntözési célú vízhasználat csak érvényes vízjogi üzemeltetési engedély alapján végezhető
Vízvédelmi sávokra vonatkozó előírások

Vetésváltás:

·         Önmaguk után ugyanazon a területen nem termeszthető növények: burgonya, napraforgó, káposztarepce, szójabab, cukorrépa, olajtök, dinnye;

·         Egymás után két évig termeszthető: rozs, búza, tritikálé, árpa, zab, cirokfélék; tökre oltott dinnye;

·         Egymás után legfeljebb három évig termeszthető: dohány és a kukorica;

·         Egymás után legfeljebb négy évig termeszthető: vetőmag termesztés céljából hibridkukorica;

·         Minden egyéb növény több évig termeszthető önmaga után.

Fontos kiemelni, hogy ezen előírások kapcsán legkorábban a 2008. évi egységes területalapú támogatás iránti kérelem beadásának időpontjában a területen szereplő kultúra számít kiindulási alapnak.

Gyommentesség: A mezőgazdasági területek gyommentes állapotban tartására, valamint a fás szárú növények megtelepedésének és terjedésének megakadályozására a legkülönbözőbb kémiai, fizikai és biológiai gyomszabályozási módszerek alkalmazhatók.

Égetési tilalom: A tarló, nád, növényi maradvány, valamint a gyepek égetésére vonatkozó tilalom minden kölcsönös megfeleltetésben érintett földhasználó gazdaságának teljes területére érvényes. Kivételes esetben a tilalmat feloldhatja az illetékes növény-egészségügyi hatóság zárlati károsítókkal való fertőzés miatt, vagy az illetékes természetvédelmi hatóság egyedi természetvédelmi okok miatt.

Túllegeltetés: Gyepterületek védelmét szolgáló előírás a gyepek túllegeltetését és az ebből adódó maradandó károkozást hivatott elkerülni.

Tájképi elemek megőrzése, védelme: Kiemelten fontos feladat a táj jellegzetes elemeinek megőrzése, védelme. Így a közösségi kötelezettségeknek megfelelően Magyarországon a védendő tájképi elemek körébe 2010-ben a kunhalmok és a gémeskutak kerültek.



További információk az ügyfélszolgálati irodákban a kamarai tanácsadóknál kérhető.


Vörös Szabolcs, UMVP tanácsadó




Forrás: veszto.hu

-kt-