Békés megye hírek

Erősíteni kellene a hitelességét a közösség iránt végzett tevékenységnek - Cser-Palkovics Andrással beszélgettünk

Erősíteni kellene a hitelességét a közösség iránt végzett tevékenységnek - Cser-Palkovics Andrással beszélgettünk

A különleges vezetői képességekkel rendelkező fiatalok számára indított Dél-alföldi Talentum Akadémia gyulai nyári programján a közelmúltban tartott előadást Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, országgyűlési képviselő, az ifjúság és a közélet viszonyáról. Ebből az alkalomból kértük ki véleményét az országos szinten elsőként Békés megyében indult vezetőképzőről. Mint az irányításban jártassá vált politikust arról is megkérdeztük, milyen egy jó vezető, hogyan lehetne a fiatalokat itthon tartani, és rábírni őket arra, hogy aktívabb szerepet vállaljanak a közéletben.

Mi motiválta, amikor elvállalta a felkérést, hogy az akadémián előadást tartson?

 

Gajda Róbert képviselő társam, egyben régi barátom kért fel az előadás megtartására. Miután a szervezőkkel közösen elmondta, hogy pontosan miről is van szó, akkor már a kíváncsiság is hozott, hogy tanulmányozhassam a programot. Véleményem szerint ez a kezdeményezés alkalmas lehet arra, hogy ne csak Békés megyében, hanem egy országos hálózattá fejlődve, minden megyében megjelenjen, és elmondhatom, hogy amit láttam, meggyőző volt. Szerintem nagyon jó egy olyan fiatal közegbe elmenni, ahol látja az ember az érdeklődést, hiszen ilyenkor derül ki, hogy az új generációkban is megvan az a lendület és tenni akarás, amire ennek az országnak nagy szüksége van.

 

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, országgyűlési képviselő

Munkalehetőségekhez kell juttatni a fiatalokat

Székesfehérvár élen jár az utánpótlás-nevelés és az élsport támogatásában. Hogy látja, indulhat-e önöknél is ilyen jellegű vezetőképző akadémia a jövőben?

 

Véleményem szerint igen, hiszen a sport és a művészeti oktatás területén már nagyon jól működik az utánpótlás-nevelés Székesfehérváron. Békés megyében a Dél-alföldi Talentum Akadémia tekintetében egy olyan programot láttam, amelyet érdemes átvinni és megvalósítani a Duna nyugati oldalán is, akár Fejér megyében, hiszen a tehetségeket feladatunk és kötelességünk gondozni. Akik ezen az akadémián részt vesznek, ha a rátermettségüket ki tudják aknázni és szorgalmasan tanulnak, mernek és tudnak dolgozni, akkor egyszer intézményt vagy vállalkozást vezethetnek, közösséget irányíthatnak, vagy éppen politikai szereplők lehetnek. Mindezeket felkészülten tehetik, többek között az ilyen programok segítségével.  Éppen ezért a tehetséggondozás mindenképpen szükséges, persze az is kell hozzá, hogy a képzések esélyt adjanak a fiataloknak ahhoz, hogy mikor felnőtté válnak, el tudják kezdeni a saját nagybetűs életüket.

 

Hogyan válhat valakiből jó vezető?

 

Nem tudom, én is csak reménykedem, hogy inkább jó vezető vagyok, mint nem. Az ember magáról ezt nem is mindig érzi, és szerintem akkor járunk el helyesen, ha a döntéseknél mindig van egy kis bizonytalanság is, hogy jól tesszük-e. Mert ha ez az alapvető dilemma hiányzik, akkor a döntésből rutin lesz, a rutinból elkényelmesedés, abból pedig a hiba következhet. Ezért fontos, hogy az ember, tudja, mit szeretne elérni, mi a célja egy bizonyos közösség vezetésével, valamint, hogy meglegyen a végcél, ahova szeretné azt a közösséget eljuttatni. Ehhez persze kell egy vezető és szükséges egy jó csapat is, amely képes együtt sikeresen dolgozni, mind az előkészítés, mind pedig a végrehajtás terén.

 

Mit lehetne annak érdekében tenni, hogy a fiatalok nagyobb szerepet vállaljanak a közéltben?

 

Mindenképpen erősíteni kellene a hitelességét a közösség iránt végzett tevékenységnek. Nem arról kell meggyőzni a fiatalokat, hogy politikusok legyenek, hanem elsősorban arra kell bíztatni őket, hogy foglalkozzanak a közélet ügyeivel, mert az róluk szól, értük történik, vagy akár éppen ellenük.  Ellenségükké viszont akkor válhat a közélet, ha nem érdekli őket, nem olvasnak róla, nem néznek utána a dolgoknak, tehát nem akarnak információhoz jutni vagy tájékozódni. Ha a fiatalok törekednek arra, hogy a közéletben részt vegyenek, akkor az érdekeiket is sokkal inkább érvényesíteni tudják. Ezért mindenkit arra bíztatok, hogy foglalkozzon a közélettel, viszont hogy ez elérhető legyen, szükséges elmagyaráznunk nekik, hogy miért fontos a közösség ügyeivel foglalkozni. Amennyiben sikerül, akkor a közélet hitelessége is javulni fog.

 

"Mindenképpen erősíteni kellene a hitelességét a közösség iránt végzett tevékenységnek" 

 

Véleménye szerint, miként lehetne a fiatalok tömeges külföldre való elvándorlását csökkenteni, hogy itthon maradjanak, itt kezdjék el az életüket?

 

Lehetőségekhez kell őket juttatni. Ha megnézzük azokat az adatokat, hogy a munkanélkülieknek ma hány százaléka pályakezdő fiatal, akkor olyan borzasztó adatokat láthatunk, amelyeken muszáj, hogy változtassunk. Ha egy fiatal hosszú-hosszú időn keresztül nem talál munkát, nem tud belépni a társadalomba közösségépítő elemként. Mindez együtt járhat azzal, hogy családot sem bír alapítani, gyermekeket sem tud vállalni, ez pedig oda vezethet, hogy elhagyja az országot és keresni fogja a lehetőségeket külföldön. Ma már az Európai Unión belül szinte teljes munkaerőpiaci nyitottság van. Tudjuk, hogy még akkor is nagyon nagy probléma lenne a fiatalok külföldre vándorlása, hogyha az elhelyezkedési esélyek itthon jók lennének. Ezért kiemelten kell kezelni a munkahelyteremtést és ösztönözni szükséges a beruházásokat, mert ez adhatja meg a fiataloknak a munkalehetőséget.  Azt gondolom, hogyha valaki elkezd dolgozni valamilyen munkahelyen, családot alapít és alapvetően elégedett a sorsával, akkor nem fog elmenni más országba élni, mert azért mégis csak itthon van otthon. Hiszen mindenkit ide kötnek a barátaik, hozzátartozóik, emellett ha itthon alapítanak családot és úgy érezik, hogy tudnak egyről a kettőre jutni, még akkor se mennek el, hogyha látják, vannak nálunk jobb egzisztenciát biztosító országok. 

 

Közel kilenc hónapja Székesfehérvár polgármestere. Milyen nehézségekkel találkozott eddig munkája során, mennyire nehéz volt átvenni a stafétabotot?

 

Mivel először vezetek várost, ez sok nehézséget és tanulságos napot szerzett nekem. Azonban nagyon megtisztelő számomra, hogy a történelmi fővárost irányíthatom, amihez ráadásul családilag is kötődöm. Városunk az egyik fő gazdasági motorja az országnak, ugyanis a közlekedési és logisztikai háttere miatt rengeteg, már meglévő munkahelyért és új állások létrehozásáért is felelős, hogy a fiatalok minél több lehetőséghez jussanak. Ezért ilyen értelemben egy bizonyos felelősségérzet is van bennem. Egyébként nagyon élvezem a város vezetését, lehetőséget ad az alkotásra, amelynek eredményéről pozitív és negatív visszajelzéseket kaphatok. Ezért nagyon nagy tanulási lehetőségként is élem meg a polgármesterséget, amelyet a tudásomhoz mérten próbálok a lehető legjobban művelni. Jelenleg az egyik legnagyobb nehézségünk gazdasági jellegű, hiszen fontos feladatunknak tekintjük az olyan új munkahelyeket létrehozását, amelyek egyrészt az embereknek lehetőséget adnak a boldogulásra, másrészt a belőlük származó bevételekből az infrastruktúrafejlesztés, valamint a kultúra és a sport területén olyan dolgokat tudunk megvalósítani, amelyekből a fehérváriak érezhetik, hogy fejlődik a település.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.T.

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: "Erősíteni kellene a hitelességét a közösség iránt végzett tevékenységnek" - Cser-Palkovics Andrással beszélgettünk