Békés megye hírek

Erkölcsi elégtétel a meghurcolt embereknek a Molnár Sándor Megyei Emléknapon

Erkölcsi elégtétel a meghurcolt embereknek a Molnár Sándor Megyei Emléknapon
Huszonhat ember kapta meg az idén első alkalommal odaítélt Molnár Sándor Emléklapot, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlése által alapított Molnár Sándor Megyei Emléknapon, Köröstarcsán.
Még június 6-ai közgyűlésén döntött a megyei önkormányzat arról, hogy emléknappal állít emléket az 1950-ben ártatlanul, statáriális perben elítélt és kivégzett köröstarcsai parasztgazda, Molnár Sándor emléke és mindazok előtt, akiket a kommunista rezsim ártatlanul meghurcolt.

A köröstarcsai református templomban istentisztelettel kezdődött az emléknap.


A helyi református templomban megtartott istentisztelet, majd Molnár Sándor emlékoszlopának megkoszorúzása után a Szabó Károly Művelődési Házban folytatódott az ünnepélyes program.

Farkas Zoltán a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke, Kónya István alelnök, Mucsi András társadalmi megbízatású alelnök, Dr. Bacsa Vendel megyei jegyző és Smiri László Köröstarcsa község polgármestere


A Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésében helyet foglaló mindhárom párt képviselői elhelyezték az emlékezés koszorúit. Képünkön Tolnai Péter tanácsnok és Sára Csaba megyegyűlési képviselő (FIDESZ).


Farkas Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke köszöntőjében elmondta: - A történelem gyakran elfelejtkezik azokról a hétköznapi hősökről, akik csendben dolgoztak, tették a dolgukat, végezték munkájukat, ám a kommunista rezsim mégis megbélyegezte őket, csak azért mert őseiknek gyáraik, üzemeik vagy földjeik voltak. Mindezért rendszerellenesnek vagy kuláknak kiáltották ki őket, s tönkre tették életüket.

Az emléknapon a Vejsze Verséneklő Együttes Szeghalom felé félúton című balladáját énekelte el, mely Molnár Sándornak állít emléket.


Aki valakinek a szívében él, örökké él - folytatta a megye elnöke, hozzátéve, a Molnár Sándor Megyei Emléknap legfontosabb célja éppen az, hogy a hősök emléke soha ne merüljön feledésbe.
Smiri László, Köröstarcsa polgármestere ünnepi köszöntőjében szintén az emlékezés fontosságáról szólt. Mint fogalmazott: - Vissza kell gondolnunk azokra az áldozatokra, akiket kivégeztek, internáltak, vagy koncepciós perbe fogtak, és azokra a százezrekre is, akiktől elvették a tisztes megélhetés, a boldogulás lehetőségét.

Dr. Erdész Ádám a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltárának igazgatója.


Az ünnepi műsor után dr. Erdész Ádám, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltárának igazgatója elevenítette fel Molnár Sándor tragédiáját és a korszak diktatórikus intézkedéseit.
Az emléknap végén Farkas Zoltán a közgyűlés elnöke huszonhat ártatlanul meghurcolt embernek adott át emléklapot. Hajlott koruk, illetve az átélt borzalmak mai is elevenen élő, fájó emléke miatt többen nem tudtak elmenni az emléknapra, számukra személyesen, családjuk körében adják át az emléklapot.

Farkas Zoltán a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke 26 kitüntetettnek adott át emléklapot.