Békés megye hírek

Békésszentandrás, a megye nyugati kapuja

Békésszentandrás, a megye nyugati kapuja

Békésszentandrás március 20-án fogadta az Otthonunk Békés Megye rendezvénysorozatot. Kulturális programok és ünnepi testületi ülés egyaránt szeretettel várták az érdeklődőket.

A művelődési házban Hamza Zoltán polgármester a Szent András apostolról elnevezett nagyközséget, a megye nyugati kapuját úgy jellemezte, hogy az tősgyökeres agrártelepülés jelentős turizmussal. A Kákafoki- és a Siratói-holtág 23 kilométeres partszakasszal rendelkezik. A holtágak mentén 1200 üdülő épült, így egy-egy nyári hétvégén 10-12 ezer ember is tartózkodik a faluban. Az önkormányzat fő feladatának tarja, hogy magas szintű szolgáltatást nyújtson az itt élőknek. A civil szervezetek sokat segítenek a feladatok ellátásában, az önkormányzat pedig komoly támogatást nyújt részükre. Leginkább a kajakosok öregbítik a település jó hírnevét, jelenleg egy férfi és egy női Európa-bajnokkal dicsekedhetnek. A lovas egyesület pedig immár nemzetközi versenyt rendez Szentandráson.

Hamza Zoltán, Békésszentandrás polgármestere, valamint Domokos László, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke

Beszéde után Domokos László Békés megye értékeit bemutató társasjátékot nyújtott át Hamza Zoltánnak

A fejlesztésekről Hamza Zoltán elmondta, hogy 1,1 milliárd forint támogatásra pályáztak, de eddig csak 150 millió forintot nyertek, azt is csak papíron. Ugyanis a kedvező döntésről egy évvel ezelőtt megkapták az értesítést, de eddig egy fillért sem láttak belőle. A többi pályázatukat forráshiány miatt utasították el.

A polgármester szólt arról is, a megyével több programban együttműködnek, így a felszíni csapadékelvezetésben, a közös energiabeszerzésben. A szentandrási civil szervezetek 7 millió forint támogatást nyertek a megyétől, a pályakezdők megyei támogatása révén egy fiatal a szociális intézményben dolgozik, továbbá a szakmai gyakorlatra kiírt pályázattal is élni kívánnak. 

Közös kihívások előtt a megye és a települések

Domokos László, a megyei közgyűlés elnöke beszédében kifejtette, céljuk, hogy megismerjék a település múltját és terveit, illetve azokat a közös kihívásokat, amelyekkel a településeknek és a megyének egyaránt szembe kell néznie. A gazdasági válságra válaszként a megye 2008-ban hirdette meg növekedésorientált gazdaságfejlesztési programját. Nem megszorítással, hanem fejlesztéssel kívánják elérni az egyensúlyt. Ennek érdekében legelőször is munkahelyeket kell teremteni, illetve támogatni kell a megyei termékek piacra jutását. A megye jellegének megfelelően különös figyelmet érdemelnek az élelmiszer-ipari termékek. A korábban virágzó háztáji gazdaságot is talpra kell állítani, ez a termelőknek kiegészítő jövedelmet jelent, a fogyasztóknak pedig egészséges élelmiszert. A turizmus fejlesztése is segíti a foglalkoztatást és a jövedelemszerzést. Az emberek szeretnek saját otthont teremteni, és az építkezés munkahelyeket hoz létre.

Az Otthonunk Békés Megye rendezvénysorozat békésszentandrási állomásán

A Békés Megyei Körös-menti Szociális Centrum lakóinak alkotásait felvonultató stand

Beszéde után Domokos László Békés megye értékeit bemutató társasjátékot nyújtott át Hamza Zoltánnak, majd mindketten kézjegyükkel látták el a megye vándortérképét. Lesi Zoltánné, Körösnagyharsány alpolgármestere március 26-ra a falujába hívta az érdeklődőket, ugyanis akkor adnak otthont a megyejárásnak.

A megyetörténeti kiállítást dr. Erdész Ádám, a levéltár igazgatója nyitotta meg. Kifejtette, a török hódoltság után 1719-ben népesült be a település. Adományozás, majd házasság útján a Rudnyánszki-család kezébe került a birtok. Mivel a bérlő rövidtávon gondolkodott, azonnal ki akarta venni a hasznot, ezért a előbb 1734-ben felgyújtották házát, majd Vértesi Mihály vezetésével 1735-ben jobbágyfelkelés tört ki. A Vas megyéből származó Szentgyörgyi Horváth-család házasság útján szerzett birtokot Szentandráson. Balatonfüreden a Horváth-házban tartották meg az első Anna-bált. Szintén a családhoz kötődik a kupléban megénekelt budai Horváth-kert is.

Az Otthonunk Békés Megye rendezvénysorozat békésszentandrási állomásán

A megye és intézményei ünnepi testületi ülésen mutatkoztak be a településnek

Nem állami, megyei gondozottak

A művelődési ház földszinti termében kulturális műsorral folytatódott a program, az emeleti terem pedig a soron kívüli testületi ülésnek adott helyet. Hamza Zoltán rövid köszöntője után Domokos László elmondta, a megyei önkormányzat számára 2006 jelenti a kiindulópontot, ugyanis ekkor fogalmazták meg, hogy mi a céljuk, mit szeretnének elérni. Rossz helyzetben is van választási lehetőség, és a megye az összefogás, az építkezés mellett tette le a voksát. A megyei önkormányzatok a legnagyobb támadást 2006 júniusában szenvedték el. A kormány ekkor terjesztette a parlament elé javaslatát a megyék 2010-es megszüntetéséről. Ennek megvalósításához a képviselők kétharmadának a szavazatára lett volna szükség, azonban az indítvány ezt nem kapta meg. Azóta a kormány folyamatosan elvonja a forrásokat a megyéktől. A 2006-os 1,2 milliárd forintos személyi jövedelemadó-bevétel mára 350 millióra apadt, a 2,1 milliárdos illetékbevétel pedig a felére csökkent.

- Erre válaszlépésként új szerkezetű, hálózatos intézményrendszert alakítottunk ki - fogalmazott a megyei elnök. - Például az oktatás területén húsz korábbi intézményt háromba vontunk össze. A tüdőszanatóriumot úgy tudtuk megmenteni, hogy a Pándy Kálmán kórházba integráltuk. A megyének 1990-ben még csak egyetlen oktatási intézménye volt, a szabadkígyósi, a többit a választásokat követő félévben adták le a települések. Legutóbb az orosházi telephelyünket kaptuk meg, ott tavaly még 600-nál kevesebb diák tanult, most pedig már 800 tanuló jár oda. Valamennyi telephelyre kollégiumot építünk, most épp a gyulait bővítjük. A Harruckern János Közoktatási Intézmény elsősorban szakképzéssel foglalkozik. A Hunyadi János Közoktatási Intézmény fő feladata a tehetséggondozás, az értelmiségi képzés, a Farkas Gyula Közoktatási Intézmény fő profilja pedig a mezőgazdasági képzés.

A Békés Megyei Jókai Színház művészeinek Játsszunk együtt! című gyermekműsora

A legkisebbek is találtak maguknak programot

A szociális és gyermekvédelmi ellátó rendszerről szólva Domokos László kifejtette, a gyermekvédelmi ellátásban 600 fiatalról gondoskodnak. Tarthatatlan, hogy - az alacsony állami normatíva miatt - minden ellátott után a megyének 500-600 ezer forintot kell fizetnie. Így ezek a gyerekek már nem állami, hanem megyei gondozottak. A gyermekek számára a legszerencsétlenebb elhelyezés az intézményi, a legjobb az örökbe fogadás, de ez nem minden esetben megoldható. A lakóotthoni elhelyezés igen költséges, ugyanis nyolc gyerek ellátáshoz öt felnőtt szükséges.  Épp ezért az utóbbi három évben ötven százalékkal bővítették a nevelőszülői hálózatot. 

Lehetőséget kínálnak a településeknek

- A könyvtárak mára kezdik elveszíteni a funkciójukat - jelentette ki a megyei elnök. - nem határozzák meg, hogy milyen hasznot nyújtanak a lakosságnak. Ezért azt javasoljuk a könyvtáraknak, hogy információval legyenek a munkát keresők segítségére. A munkaügyi központoknak erre kevés a lehetőségük, ugyanis leterheltségük miatt örülnek, ha a segély kifizetéséhez az adminisztrációs feladatokat el tudják végezni.

A Békés Megyei Színház Színitanháza növendékeinek zenés műsora

A művelődési ház földszinti termében kulturális műsorral folytatódott a program

Összefoglalójában Domokos László hangsúlyozta, hogy első lépésként 2007-ben az intézményeket nagy centrumokba szervezték, ezzel jelentős megtakarítást értek el. A 2009-es áfa-emelés hatására - második lépésként - az intézményvezetőkkel megállapodtak abban, hogy a nem szakmai feladatokat ellátó szolgáltatásokból, például ilyen a takarítás és a karbantartás, támogató és szolgáltató cetrumokat hoztak létre. Ezek már több intézményt szolgálnak ki.  Harmadik lépésként a vagyontárgyak után költségként amortizációt számolnak fel, ezzel felújítási alapot képeznek, illetve ésszerű vagyongazdálkodásra ösztönzik az intézményeket. Az Államháztartási Törvény szerint az önkormányzatok a piacra is szolgáltathatnak, ezzel a lehetőséggel eddig nem hatékonyan éltek. Korábban feladatokat láttak el, most közszolgáltatnak, a jövő pedig az, hogy piacra is szolgáltatnak. Hogy ezt professzionálisan végezzék, ehhez még négy-öt év munkája szükséges.

- Az idén is az összefogás megyéje programot visszük tovább, a civilek számára újra kiírjuk a pályázatot, építjük a webáruházat, a vállalkozásfejlesztési alapítvány révén 25 millió forint alatt újra indítjuk a hitelezést, értékalapú kutatásokra kell építeni a településfejlesztést. Semmit sem kívánunk erőltetni, csupán lehetőséget kínálunk, a település pedig vagy él vele, vagy nem - fejezte be mondandóját Domokos László.

Forrás: M.L.

Feltöltötte: G.E.

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Békésszentandrás, a megye nyugati kapuja