Békés megye hírek

Békés megyének meg vannak a válaszai a válságra

Békés megyének meg vannak a válaszai a válságra

Domokos László, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke értékeli a 2006 óta eltelt időszakot.


- 2006 óta vezeti Békés megyét, hogyan értékeli az elmúlt három évet?

- Munkánkat a szakmai hozzáértés, az együttműködési készség, a nyitottság és a határozottság jellemzi. 2006-ban megfogalmaztuk feladatainkat, céljainkat és a megvalósításhoz szükséges utat is kijelöltük. A célok közül első helyen a munkahelyteremtést és a munkahelyek megőrzéséhez való hozzájárulást kell kiemelni. A munkahelyteremtés alapfeltétele az útépítés, mely iránt a mai napig elkötelezett vagyok. Azt hiszem abban mindenki egyetért, hogy a 44-es úttal kell kezdenünk a gazdaságfejlesztéshez kapcsolódó útfejlesztést. Szintén szorosan a gazdaságfejlesztéshez kapcsolódik az oktatás ügye. Itt sem lehet kisebb célt kitűzni, mint hogy ne kényszerüljön senki azért elmenni a megyéből, hogy készpénzt érő szaktudást szerezzen, ezért hoztuk létre oktatási hálózatunkat. A második helyen céljaink elérésében az egészség, az egészség biztonsága kell, hogy szerepeljen: a testi-lelki egészségé. Ezt az a magas színvonalú egészségügyi és szociális ellátás biztosítja, ahol mindenkinek egyformán jár a maximális figyelem és gondoskodás. Harmadik nagy célként fogalmaztuk meg, hogy megőrizzük, megerősítsük, bővítsük Békés megye pozícióit, azaz az önkormányzatiság eszközeivel enyhítsük a kormány strukturális átalakítási törekvéseinek kedvezőtlen hatásait. Emellett el kell érnünk, hogy határmenti térség lévén, profitáljunk Románia Európai Uniós csatlakozásából, ezért erősítettük meg írásban is kapcsolatainkat Arad és Bihar megyékkel.

domokos_400_302_20090830133809_599_119_20090831132453_704.jpg

 Domokos László, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke


- Hogyan sikerült ezeket a célokat eddig teljesíteni?

- Úgy gondolom, hogy jó úton haladunk. Véleményem szerint a megyei önkormányzat, a megyegyűlés küldetése a szolgálat, Békés megye lakosainak a szolgálata. A képviselőtestület többségével közösen azt valljuk, hogy a megyei önkormányzat új szemléletű szerepkörét erősíteni kell, hiszen a megyei önkormányzat érdekeket képvisel és véd, értékeket őriz és fejleszt, a megye egészében gondolkozik és közszolgáltat. Átalakítottuk az egész intézményrendszerünket, hatékonyabbá tettük a működést, ennek pozitív hatásai már érződnek. Békés megye fejlődése érdekében a megyei önkormányzat egy átfogó, komplex programot készített. A Körös Fejlesztési Terv 17 egymásra épülő nagy projektet tartalmaz. Ezek a programok szintén az előbb vázolt programok megvalósítását szolgálják, de a kormány nem volt partner ezek megvalósításában. A beadott programok közül egyet támogatott, az 1,9 milliárd forintos belvízelvezetést, de 2008-ban ezt is elvették tőlünk. Az egyre szűkülő pénzügyi források miatt kényszerültünk kötvénykibocsátásra, melynek hozamából saját erőből indítunk el beruházásokat. A kormány által elutasított egyik programunkat is így indítjuk: a megyei könyvtár egykori épületében kerül kialakításra a Tudásház, a XXI. század olvasó könyvtára. A könyvtári funkcióhoz jól kapcsolható egy informatikai inkubátorház és innovációs tudásközpont funkció, amely országosan is egyedülálló módon, kedvező infrastruktúrát biztosít informatikai munkahelyteremtő vállalkozóknak, pályakezdő vagy tapasztalt szoftverfejlesztőknek, vagy a megújuló könyvtári funkciókat támogató vállalkozásoknak, magánkezdeményezéseknek.

- Az országban elsőként nyert pert a Békés Megyei Önkormányzat az egészségügyi miniszter 2007-es határozatával szemben, mely az ágyszám csökkentésről rendelkezett. Mi várható ezek után?

- A Legfelsőbb Bíróság jogerős döntésével megbukott a minisztérium ágyszám-rendelete, melynek következményeként a Békés Megyei Önkormányzat intézményeinél összesen 2,5 milliárd forint veszteség keletkezett, ami azóta is kihat a betegellátásra. A Legfelsőbb Bíróság szerint jogellenes volt a szerkezet-átalakítás során az ágyszámot 1045-ről 815-re csökkenteni a gyulai székhelyű Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban. A cél, hogy visszaállítsuk a korábbi ágyszámot és a hozzá kapcsolódó finanszírozást, hiszen károkozás történt, s ezzel az Egészségügyi Minisztériumnak számolnia kell, megoldást kell keresni a jelenlegi helyzetre. Mivel az egészségügyi miniszter nem partner a probléma megoldásában, ezért kártérítési pert indítunk.

- Milyen hatással van a válság Békés megyére?

- 2009-ben ismét kevesebb pénzből gazdálkodhat a megye, valamint a megye települései is, de az intézmények is ki vannak téve a kormányzati finanszírozásnak. Várhatóan közel egy milliárdos elvonással számolhat a megyei önkormányzat és intézményei, vagyis ennyivel kevesebb jut oktatásra, szociális ellátásra, gyermekvédelemre, egészségügyre és kultúrára.

domokos_altalanos_430_467_20090830132942_764_744_20090831132454_783.jpg

 Domokos László: Békés megyének meg vannak a válaszai a válságra


- A járulékcsökkentések jelentettek valamilyen könnyítést az önkormányzatnak?

- A járulékcsökkentéssel körülbelül havi 25 millió forintot takaríthatnánk meg, mellyel részben kompenzálni tudnánk az eddigi elvonásokat és az ÁFA-emelés terheit. Azonban egy másik kormányrendelet rendelkezése alapján - melyről utólagosan értesítették csak a megyei önkormányzatot - dolgozóink havi kereset-kiegészítésre jogosultak, aminek költségét az önkormányzatnak kell viselni a normatív állami hozzájárulásból. A kormányrendelet módosítása előtt önkormányzati szinten a kórházzal együtt havonta 49 millió forintos plusz támogatást kaptunk, a változás után ez összeg 28 millió forintra csökkent. Mindebből látszik, hogy ez az intézkedés is csupán egy a trükkök százaiból. Ha mindent egybevetünk, akkor elmondhatjuk, hogy a kormányzati híreszteléssel ellentétben a júliusban hozott intézkedések egyáltalán nem hozták meg a várt könnyítéseket.

- Mit tehet ebben a helyzetben Békés megye?

- Felelős vezetőként azt mondhatom, hogy Békés megyének meg vannak a válaszai a válságra. Egy növekedésorientált gazdaságfejlesztési programra van szükség. Több célunk is van: az elhibázott központi gazdaságpolitika hatásainak ellensúlyozása, kárenyhítés, párbeszéd, koordináció, összefogás a helyi szereplőkkel.  Közös érdekérvényesítés, közös fellépés, valamint Békés Megye Társadalmi Gazdasági Programjának felülvizsgálata. A békés megyei vállalkozókkal, a békés megyei települési önkormányzatokkal megtartott megyei gazdaságfejlesztési fórumon elhangzott javaslatok alapján kerültek meghatározásra azok a területek, amelyek választ adnak kihívásokra, megoldási javaslatokat adnak a válságra. Úgy gondolom, hogy ez a széles körű egyeztetés, az összefogás alkalmas a lehetőségek közös felmérésére, a megoldások, cselekvési irányok kimunkálására.

- Mit tartalmaz a növekedésorientált gazdaságfejlesztési program?

- A program egyik fontos eleme, hogy felülvizsgáljuk az előrehozott pályázaton elutasított beruházásokat, vagyis nem adjuk fel a fejlesztéseket annak ellenére sem, hogy a kormány a benyújtott kiemelt nagy programokat - egy kivételével - elutasította. Fontos cél, hogy a megye a szolgáltatásaival segítse a település önkormányzatokat, a szakképzés, felnőttképzés területén magasabb képzési szint elérésével erősítse a munkába állás feltételeit, hiszen a Békés megyében élők számára most a legfontosabb a munkahelyek megtartása és új munkahelyek létrehozása. Új elemként vizsgáljuk a vállalkozások által megfogalmazott hitelhez jutás feltételeit, valamint a vállalati fejlesztési források helyben való felhasználásának lehetőségét.

- Mi az, amire a legbüszkébb?

- Büszke vagyok a világ legnagyobb Munkácsy gyűjteményével rendelkező múzeumunkra, mely megkapta az év múzeuma díjat. A megye kulturális életének új színtere lesz a norvég kormány által finanszírozott Norvég Alapból és a megyei önkormányzat saját forrásából felépülő Ibsen Palota is, mely magában foglalja a színház, bábszínház szolgáltatásait, képzéseit, a művészeti rendezvényeket és Civil Szolgáltató Központként is működik majd. Büszke vagyok a gyógyfürdőinkre, a Körösök völgyének gyönyörű tájaira és a szakácsolimpikonjainkra, akik az erfurti szakácsolimpián arany, ezüst és bronz érmet szereztek. Békés megye az otthonunk, az a hely, ahol élünk, és ahova szívesen várunk minden ide érkező látogatót, akik kíváncsiak megyénk értékeire.

Domokos László hírportál

-ba-

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Békés megyének meg vannak a válaszai a válságra