Békés megye hírek

Az eddigi átszervezések nyolcszázmillió forintos megtakarítást hoztak

Az eddigi átszervezések nyolcszázmillió forintos megtakarítást hoztak

A megyei önkormányzat fenntartásában korábban még több mint 40 önálló intézmény működött több telephellyel, 17 településen. 2006 óta többmilliárd forint elvonás érte a fenntartót, s ez „kikényszerítette", hogy költséghatékonymódon átszervezzék a működést. 2010-ben újabb, 2,6 milliárd forintos elvonás érinti a megyét, s ezt hitelfelvétel nélkül nem lehet úgy kiegyensúlyozni, hogy az önkormányzat által nyújtott közszolgáltatások ne sérüljenek, illetve a 17 település mindegyikén maradjon megyei intézmény. Hogy mekkora feladatról van szó, árulkodnak az adatok: Például a Pándy kórházban évente 45 ezer fekvőbeteget látnak el, míg legalább 900 ezer alkalommal fordulnak meg járó betegek az intézményben. Szociális és gyermekvédelmi ellátásban 2500 ellátott részesül, míg az iskolákban 5600 diák tanul, akik több mint negyedének kollégiumi ellátásáról is gondoskodni kell. A megyei intézményrendszerben pedig több mint négyezren dolgoznak, s számukra sem mindegy, milyen jövőt kínál nekik a munkaadójuk. Az alábbiakban a 2006 óta tartó folyamatos átszervezések  a pénzügyi osztály vezetőjét kérdeztük.

Kényszerpályán működik a Megyei Önkormányzat, hiszen idén júliusban a képviselő-testület kénytelen volt meghozni azt a döntést, amely az általa fenntartott intézmények átszervezésére vonatkozott - mondta érdeklődésünkre az önkormányzat pénzügyi osztályvezetője. Nyikora Illésné szerint minderre azért „kényszerült" a testület, mert a kormányzati intézkedések megszorító hatásait csak így tudták „kivédeni". A nyáron ugyanis a forgalmi adó kulcsát emelték meg, s ez önmagában 2009-ben 300 millió, a 2010-es esztendőben pedig 600millió forintos többletkiadást jelentett. A testület ezért - értékelése szerint - jól döntött, amikor az intézmények nem szakmai feladatainak átszervezésébe kezdett.

Nyikora Illésné

Nyikora Illésné

 

Az azóta megkezdődött munkálatok során azokhoz az intézményekhez telepítették a feladatokat, ahol a legszakszerűbben, a legjobb minőségben és viszonylag a legolcsóbban tudnak szolgáltatni a többiek számára. Menet közben azonban kiderült, hogy jövőre további 2,6 milliárd forintos újabb központitámogatás-kieséssel kell számolni, benne az előzőekben említett 600 millió forintos áfa többletet. Ez a hatalmas hiány azt jelenti, hogy az elmúlt három év egészéhez képest, összességében hasonló elvonásokra számíthat a megye a jövő évben - egy esztendő(!) - mint korábban három év alatt. Számításai szerint azonban az átszervezések kapcsán kialakuló, megközelítőleg 800 millió forintos megtakarítás nem lesz elegendő a központi elvonások ellentételezésére, ezért a következő évi megyei büdzsé legalább 1,84milliárd forintos működési hitel felvételével számol. Nyikora Illésné személyesen is nehezen éli meg ezt a „traumát", mert mint fogalmazott, költségvetési szakemberként még nem kellett összeállítania hitelfelvételt is tartalmazó önkormányzati költségvetést. A hitelfelvétel okai közé sorolta még, hogy folyamatosan csökken az intézmények normatív támogatása, az illetékbevétel, valamint a személyi jövedelemadó átengedett része és az OEP-finanszírozás. Eddig ezekből a forrásokból pótolták a hiányzó normatív finanszírozást. Az elvonások mértékére példaként említette, hogy míg 2006-ban 1,2milliárd forintos személyi jövedelemadó- bevételre tett szert a megye, addig jövőre ezen a jogcímen mindössze 180 millió forinttal számolhatnak. A folyamatosan csökkenő központi finanszírozás ezért „kikényszerítette" azt az elvet, hogy az intézmények próbáljanak megállni a saját lábukon, vagyis működjenek a számukra előirányzott központi támogatásból és a saját bevételeikből. Ez például a közoktatási vagy a szociális intézményeknél hellyel-közzel sikerült is. A gyermekvédelem finanszírozása viszont „katasztrofális", a költségek még ötven százalékát sem fedezi a központi támogatás. Hasonló a probléma a kulturális területen, így például a könyvtár és a múzeumesetében is. Eddig a személyi jövedelemadóból tudta a megye kiegészíteni ennek a területnek a finanszírozását, de mint látjuk, 2006 óta ez a forrás csaknem a hetedére csökkent. Ezért kényszerül a megyei önkormányzat jövőre hitelt felvenni annak érdekében, hogy szolgáltatásainak színvonalát továbbra is megőrizhesse.

 

 

Forrás: békés Megyei Önkormányzat

-RK-

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Az eddigi átszervezések nyolcszázmillió forintos megtakarítást hoztak