Békés megye hírek

A Reformszövetség az első fecske Orbán Viktor szerint

A válságkezelés lehetséges módjairól egyeztetett Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Domokos Lászlóval, a Békés Megyei Közgyűlés elnökével és Vantara Gyula békéscsabai polgármesterrel december 3-án a Megyeházán.

Orbán Viktor volt miniszterelnököt arról kérdeztük, hogy milyen megoldásokat lát a válságból való kilábalásra.

Azt nyilatkozta a közelmúltban, hogy Magyarország nem alagútban van, hanem gödörben és  a kabinet aknamezőre viszi az országot. Mindenki számára az a legfontosabb kérdés, hogyan jövünk ki ebből a gödörből, milyen megoldások vannak Ön szerint a gazdasági válságra, amely Magyarországot is sújtja?

OV: A gödörből való kijutás első számú szabálya, hogy nem szabad tovább ásni, mert akkor az ember nem kijut, hanem egyre mélyebbre kerül. Az a költségvetés, amelyet a kormány megalkotott,  egyre mélyebb válságba sodorja Magyarországot, tehát nem kifele visz a bajból, hanem befelé. Magyarországnak a következő évben két nagyon komoly feladatot kell megoldania: meg kell védeni a munkahelyeket és meg kell védeni a fizetések értékét. A költségvetés azonban mindkét szempontból megbukott: a munkahelyek elvesztésének folyamatát nem hogy lassítaná, hanem gyorsítja, a megélhetést pedig kifejezetten nehezebbé teszi az emberek számára. Holott a kormánynak egyáltalán nem a bajt kellene súlyosbítania, hanem abban kellene segítenie az embereket, hogy ki tudjanak mászni ebből az egyre mélyebb gödörből. Kijutni pedig csak úgy lehet, ha a vállalkozó szellemű embereket végre nem büntetik, hanem támogatják. Azokat az embereket nagyon meg kell becsülni, akik akár a gazdasági életben, akár a gyermekvállalás, akár a tanulás területén, vállalkozó szelleműek, hiszen ők az értékteremtő emberek. Őket kellene minden erővel támogatni, mert ők fogják kihúzni az országot a bajból, nem pedig a politikusok, és különösképpen nem a kormányzat. Ehhez pedig el kell távolítani az alkotó erő előtt tornyosuló akadályokat, vagyis a magas adókat, a magas kamatokat, a túlburjánzó bürokráciát, a korrupciót, a tehetetlen politikusokat. Ha ezeket az akadályokat elhárítanánk, akkor az ország könnyebben lélegezne.

img_1438_1_15_2008120585002_586.JPG

Magyarországnak a következő évben meg kell védeni a munkahelyeket és a fizetések értékét.

 

Az adótörvényeket is megszavazták. Mit tehet az ellenzék ebben a helyzetben?  Ha a költségvetés így elfogadásra kerül, akkor amiket elmondott nem tudnak megvalósulni.

OV: Azért is különösen fájó ennek a rossz költségvetésnek és adótörvénynek az elfogadása, mert ha az SZDSZ, az MDF, a Fidesz és a KDNP egységesen lépett volna fel, akkor meg lehetett volna akadályozni őket, így a következő év már sokkal könnyebb lenne a magyar embereknek. Azonban az adótörvényeknél az MDF, a költségvetésnél pedig az SZDSZ segítette ki a kormányt, nyilván a zárt szobák sötét sarkaiban megkötött paktumok alapján. A magyar politika általában rossz állapotban van, hiszen teljesen alárendelődött a kormány valamint az általa időnként megvett MDF, SZDSZ és a tőlünk kivásárolt árulók napi túlélési szempontjainak. Így a parlamentben nem az emberek érdekeit szolgáló, hanem a kormányzat napról napra való túlélését szem előtt tartó döntések születnek, ezekkel pedig nem lehet kivezetni az országot a bajból. Az ellenzéknek az a kötelessége, hogy ahol csak teheti, segítsen az embereknek. Országszerte azon dolgozunk, hogy az általunk vezetett önkormányzatok adót csökkentsenek, foglalkoztatási alapokat hozzanak létre, megállapodásokat kössenek a helyi gazdasági kamarákkal. A parlamentben pedig az a dolgunk, hogy továbbra is rendületlenül nyújtsuk be az ezeket a célokat szolgáló módosító indítványainkat, javaslatainkat. A napokban a kiskunlacházai brutális gyilkosságot követően azt mondtuk, most már elég, itt megálljt kell parancsolni a közbiztonság romlásának és az erőszak eluralkodásának. A rendőrséget meg kell erősíteni, hiszen ma több ezer rendőr hiányzik a közrend fenntartásához szükséges állományból. A védelem joga márpedig mindenkit megillet, megillette volna a meggyilkolt 14 éves lányt és az ő szüleit is. A kiskunlacházi eset átlépte a Rubicont, ezért indítványoztuk a rendőrőrs program beindítását, amellyel elérhető főleg a vidéken élő emberek biztonságának növelése. A rendészeti bizottságban az MSZP és az MDF együtt szavazta le az indítványt, de mi nem adjuk fel.  Mindannyian tudjuk, hogy Magyarország sokkal többre képes annál, mint amit most mutat, sokkal jobb hely ez, mint ahogyan most itt élünk. Az emberekben tartani kell a lelket, hiszen el lehet érni a változást, az ország be tudja majd bizonyítani, hogy többre képes, nem adjuk fel, várjuk a politikai fordulat lehetőségét. Most például készülünk az európai parlamenti választásra, ami júniusban lesz.

img_1528_413_2008120590136_633.JPG

A válságkezelés lehetséges módjairól egyeztetett Orbán Viktor, Domokos László és Vantara Gyula a találkozó keretein belül

 

 

Remélhetünk-e valamilyen megoldást a válságra a november végén megalakult Reformszövetség munkájától?

OV: A parlament olyan állapotban van, hogy a kormányt és az általa megvásárolt ilyen-olyan párti képviselőket csak a hatalom megtartása érdekli, csak egy nap távlatában tudnak gondolkodni. Ilyenkor a társadalomnak kell megfogalmaznia a maga követeléseit és igényeit, ezért különösen fontos a Reformszövetség fellépése. Minél többen lépnek a színpadra és mondják el, hogy milyen javaslataik vannak a saját szakmájukat illetően, hogy ezek milyen intézkedéseket igényelnek és követelnek, és hogy milyen politikát akarnak látni általában, annál közelebb kerülünk a változáshoz. A Reformszövetség persze nem a megoldás, de az első lépés lehet a megoldáshoz vezető úton.

A Békés Megyei Önkormányzat az előzetes számítások szerint közel 1 milliárdos elvonással számol jövőre. A települési önkormányzatokat  is legalább 5-10%-os elvonással számolhatnak. Mit  tehetnek az önkormányzatok, akár a megyei, akár a települési önkormányzatok ebben a helyzetben, konkrétan itt Békés megyében?

OV: Elsősorban küzdjenek, emeljék fel a hangjukat, fogjanak össze, forduljanak felterjesztésekkel a kormányhoz. Ugyanis ezt a pénzt a kormány vonja el, ezért azt kell megértetni a kormánnyal, hogy a pénzt végső soron nem az önkormányzatoktól veszi el, hiszen az ostor mindig az emberek hátán csattan. Az önkormányzatokat sújtó megszorítások politikájának elsősorban a gyermekes szülők, a szociális ellátásra szorulók, az egészségügyi intézményekhez forduló beteg emberek látják majd a kárát. Meg kell értetni a kormánnyal, hogy ezt egészen egyszerűen nem tehetik meg, mert lehetetlen helyzetet idéznek elő. Arra bíztatok mindenkit, hogy harcoljanak minden lehetséges eszközzel, próbáljanak a kormánytól kevésbé fájdalmas intézkedésekkel járó költségvetést, illetve kormánydöntéseket kicsikarni.

img_1541_632_2008120585002_975.JPG

Az ellenzéknek az a kötelessége, hogy ahol csak teheti, segítsen az embereknek.

Domokos László elnök úr parlamenti képviselőként több javaslatot is tett az Országgyűlésben például a gyermekvédelem kapcsán a normatíva emelése érdekében. A kormányoldal azonban ezt leszavazta, és több hasonló javaslat is ugyanerre a sorsra jutott. Úgy látszik ezekben a helyzetekben nehezen működik az összefogás.

OV: A Békés megyei szocialistáknak is az itt élő választók érdekeit kell képviselni, tehát a választók is forduljanak csak nyugodtan  a szocialista képviselőkhöz is. Tegyük nyilvánvalóvá, hogy igenis a Békés megyei szocialistákon is múlik, hogy mi fog történni a megyében, az országban. Ez az ő kormányuk, az ő támogatásuk nélkül nem tudna ez a kormány a parlamentben többségbe jutni, nem tudna talpon maradni.

A Békés Megyei Vízművekhez is ellátogat elnök úr, milyen célból?

OV: A vizet, és a földet nem szabad eladni, ez a Fidesz programjának egyik alapvető pontja. Márpedig a szocialista párt olyan törvényeket erőltetett át a parlamenten, amelyek lehetővé teszik a vízművek privatizálását. Mi ezt élesen ellenezzük, mert a vízvagyont köztulajdonban, magyar kézben kell tartani, a vízellátás kérdését pedig kiemelt feladatnak kell tekinteni. Ehhez pedig olyan jól működő vízművekre van szükség, amelyek képesek a települések közötti szolidaritási szempontokat érvényesíteni. Arról folyt vita, hogy az egyes településeken mennyibe kerüljön a víz és a kisebb települések ne fizessenek-e esetleg jóval többet, mint a nagy települések. A mi álláspontunk szerint ugyanazért a vízért ne fizessenek többet sem a városban, sem pedig a falun élők.

Tekintse meg videónkat!

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat-Feltöltő: Geist Tamás

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

Szóljon hozzá a fórumon!: A Reformszövetség az első fecske Orbán Viktor szerint-Békés megye, találkozó, Békés Megyei Önkormányzat

 

Békés megye online: bekesmegye.mconet.biz