Békés megye hírek

A pirókegér Békés megyében - BMMI

A pirókegér Békés megyében - BMMI

A pirókegér, vagy pirók erdeiegér az erdőkön kívül a ház körüli kertekben is előfordul. A Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága munkatársának írása ezúttal ezt a kíváncsi természetű és igen szorgos rágcsálót mutatja be. 

A pirókegér vagy pirók erdeiegér (Apodemus agrarius) nevét vöröses bundájáról kapta. A házi egérnél nagyobb méretű rágcsálónk a hátán végigfutó fekete csíkról könnyen felismerhető. A pirók egér azonban elsősorban erdőlakó állat, ahol földalatti járatban él, magvakkal táplálkozik, de időnként rovarokat is elfogyaszt. A többi egérfajunkhoz képest kevésbé szégyenlős, kíváncsi és sokszor nappal is aktív állat, így sokkal nagyobb eséllyel találkozhatunk vele. Erdőkön kívül ház körüli kertekben is előfordul, itt, Békés megyében is.

Pirókegér (Apodemus agrarius) a Hármas-Körös hullámterében, Gyomaendrőd mellett

Pirókegér (Apodemus agrarius) a Hármas-Körös hullámterében Gyomaendrőd mellett

Néhány évtizede kisebb szenzáció volt a faj észlelése megyénkben, de ma már tudjuk, hogy igen sok helyen előfordul nálunk is, sőt egyáltalán nem ritka és bizonyos fokig jó zavarástűrő kis állat. Hazánkban nem védett, de életmódjának, jó alkalmazkodó képességének köszönhetően nincs is szükség rá. Lakott épületekbe nem megy be és a háztáji kiskertekben sem okozhat nagyobb kárt, így ne üldözzük, ne pusztítsuk el, hanem inkább figyeljük szorgosságát és kíváncsi természetét.


Forrás és fotó: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, Deli Tamás malakológus
Feltöltő: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagy Éva közművelődési munkatárs

Békés Megyei Önkormányzat – MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!:
A pirókegér Békés megyében