Békés megye hírek

A Békés Megyei Önkormányzat munkatársa a világ második legjobb levelezője és jegyzőkönyvvezetője

A Békés Megyei Önkormányzat munkatársa a világ második legjobb levelezője és jegyzőkönyvvezetője
Krasznai-Kis Eszter az Nemzetközi Gyorsíró és Gépíró Szervezet (Intersteno) idei világbajnokságán világbajnoki ezüstérmet nyert. A fiatal hölgy talán az egyik legösszetettebb számban (levelezés és jegyzőkönyvvezetés) érte el a kiemelkedő sikert.
Az idei világbajnokságot Belgiumban, Gentben rendezte a szövetség, melyre Magyarországról 23 versenyző érkezett, köztük négyen a Parlament gyorsírói közül, akik a szakma talán legjobbjai az országban. A több száz fős nemzetközi mezőnyben egy szerény, mosolygós Békés megyei hölgy is ott volt, aki a világbajnokságról hazaérve szívesen beszélt sikereiről.

A verseny előtti felkészülés pillanatai

 

Sokak számára elég misztikus dolog ez a gyorsírás. Hogy kerültél vele kapcsolatba és mióta űzöd?
A gyorsírás és gépírás világával középiskolai tanulmányaim alatt ismerkedtem meg, a Vajda Péter Gimnázium és Szakközépiskolában Szarvason. Az alapok elsajátítása után Tóthné Jansik Erzsébet tanárnőm segítségével sikerült a szakmát egyre jobban megismernem és megszeretnem. A versenyzést 12 éve kezdtem.
Először csak szövegszerkesztésből, majd egy év múlva gyorsírásból és később gépírásból is.

 

A világverseny ezüstérme és oklevele

 

Milyen eredményeid voltak eddig?
2002-ben, az érettségi ideje alatt volt életem első országos gyorsíróversenye, melyet megnyertem, és ez adta a motivációt a folytatásra.
2004-ben részt vehettem Németországban, Erfurtban egy nemzetközi gyorsíró és gépíró versenyen, ahol 2. illetve 3. helyezést értem el. 2006-2007-ben a nyelvvizsga és az államvizsga sikeres teljesítése érdekében kihagytam a versenyeket, de a diplomázást követően azonnal újrakezdtem.
2009-ben elnyertem Magyarország Junior Összetett (gyorsíró és gépíró) Bajnoka címet. Ez megadta a lehetőséget arra, hogy még abban az évben kiutazhassak első világbajnokságomra, Pekingbe. Örömmel töltött el, hogy a nemzetközi mezőnyben is teljesíteni tudtam a követelményeket, és gyorsírásból a 17. helyezést értem el.
Azóta felnőtt kategóriában versenyzek az országos megmérettetéseken is, általában az élmezőnyben. Ennek következtében 2011-ben a Párizsban megrendezett világbajnokságon is részt vehettem, ahol szintén szép eredményt értem el, összetett kategóriában a legjobb magyarként végeztem.

 

A világbajnokság azért nagy próbatétel. Hogy jutottál ki Gentbe?
A vb-n való részvétel feltétele az országos versenyeken a világbajnokság követelményének teljesítése. Az idei országos bajnokságon Összetett kategóriában (gyorsírás és gépírás) bronzérmet szereztem, ezen eredmények alapján meghívást kaptam a genti világbajnokságra.

 

Levelezés és jegyzőkönyvvezetés kategóriában lettél második, a győztes egy kínai lány. Akkor mondhatjuk, hogy a legjobb európai vagy, vagyis vagytok, mivel a bronzérmes szintén magyar, Eszlinger Beáta, aki Nagyesztergárról érkezett Gentbe.
Igen, mondhatjuk. Tulajdonképpen az eredmény szoros volt, hiszen a kínai versenyzőtársam 1 ponttal tudott csak megelőzni, Bea pedig 3 ponttal ért el kevesebbet.

 

Az eredményhirdetés

 

 

Konkrétan hogy zajlik ez a versenyszám? Mivel nemzetközi a verseny, okoz-e előnyt, vagy hátrányt, hogy milyen nyelvi kultúrából érkezel?
10 perces, fokozódó sebességű diktátum. Ebből az első három perc egy levél, melyet szó szerint kell áttenni. 7 perc pedig maga a jegyzőkönyv része, amiből kb. 50%-os jegyzőkönyvi kivonatot kell készíteni.
A jegyzőkönyvnek egy főcíme és 5 alcíme van. Ezeket szintén szó szerint kell leírni. Egy-egy alcímhez tartozó bekezdéshez a diktátum után pontosan megadják, hogy mennyi szót lehet felhasználni maximálisan a kivonatban. Többet nem lehet, mert büntetőpont jár érte.
A levél és a jegyzőkönyv elkészítésére összesen 120 perc áll rendelkezésre.
A feladatot nehezíti, hogy központilag meghatároznak bizonyos szavakat, ún. kulcsszavakat, melyeknek mindenképpen benne kell lenni a megoldásban. Ha hiányzik, akkor szintén pontlevonás jár érte.
Ez a legnehezebb versenyszám, hiszen jó lényegkiemelő képességgel kell rendelkezni ahhoz, hogy ilyen eredményt tudjunk elérni.

Nagy hátrányt nem okoz, hisz a központi szöveg minden ország saját nyelvére van lefordítva, ami azt is jelenti természetesen, hogy figyelnek a nyelvhelyességre. Persze a feladat készítőinek egyáltalán nincs könnyű dolguk, mert az idei versenyen a megszokottnál jóval nehezebb szövegek szerepeltek.

 

Munkahelyeden, a Békés Megyei Önkormányzati Hivatalban használod-e ezt a tudásodat?
Természetesen használom, mind a gyorsírást, mind pedig a gépírást napi szinten. Leginkább a közgyűléseken, bizottsági üléseken, nemzetiségi önkormányzatok ülésein és egyéb tanácskozásokon tudom hasznosítani. A közgyűlésen gépírással készítem a jegyzőkönyvet, mivel a szavazógépet is kezelni kell. Viszont a többi értekezleten gyorsírással írok és utána készítem el a gépi jegyzőkönyveket.

 

Hogyan lehet készülni egy ilyen versenyre? A fejben felkészülés és a koncentráció mellett speciális kézgyakorlatokat is végzel verseny előtt?
Azt szokták mondani, hogy minden a fejben dől el. Ebben van valami igazság, mert a koncentrációra nekünk is ugyanúgy szükségünk van, mint a sportolóknak. A legjobb felkészülés, ha minden nap tudjuk használni folyamatosan, és a versenyek előtt 2-3 hónappal pedig intenzív, speciális gyakorlásba kezdünk. Az előző kérdésből már kiderült, hogy a munkám során folyamatosan használom, így az alapgyakorlás teljesen adott. Ezen kívül naponta 1-2 órát rá kell szánni még otthon, hétvégén akár többet is. Az otthoni gyakorlásra gyorsíráshoz a legjobb módszer a hangfelvételek leírása, szövegek feldolgozása, rövidítések alkotása, vagy akár televízióban, rádióban a hírek leírása.
A levelezés és jegyzőkönyvvezetés abból a szempontból is érdekes, mert ilyen versenyszám az országos versenyeken nincs. Így két világbajnokság között nincs lehetőség a megmérettetésre. Mindenki gyakorol a saját módszere szerint, illetve az előző világbajnokságokon szereplő feladatokkal.
Speciális kézgyakorlatokat a verseny előtt nem végzek, inkább a verseny után lazításnak.

 

Következő versenyed mikor lesz és az 50. világversenyre készülsz-e?
Legközelebb novemberben lesz az országos verseny, most arra kell készülni. Az 50. világbajnokságra pedig 2015-ben kerül sor. Sajnos a helyszínt még nem lehet tudni, de természetesen szeretnék azon is részt venni hasonló eredménnyel. Ehhez persze továbbra is bizonyítani kell az itthoni versenyeken, illetve az anyagi oldalát is meg kell teremteni, hisz központi támogatást nem kapunk, így minden versenyzőnek saját magának kell szponzorok segítségével előteremteni a kiutazáshoz szükséges összeget.
Ezúton is szeretném megköszönni támogatóimnak, Farkas Zoltánnak, a Békés Megyei Önkormányzat elnökének, Szarvas Város Önkormányzatának, a Békés Drén Kft-nek, a Szarvasi Öregdiákok Baráti Körének és a Szarvasi Informatikai Kft-nek, hogy sikeremhez hozzájárultak.

Köszönöm Tóthné Jansik Erzsébet tanárnőmnek a felkészítést és minden fáradozását, mely hozzásegített a kiutazáshoz és e szép teljesítmény eléréséhez, hisz plusz energiával töltött fel az, hogy a magyar csapat egyik delegációvezetőjeként, a világbajnokság zsűriasszisztenseként részt vehetett a versenyen.

 

Nagyon szépen köszönjük a beszélgetést és további sikereket kívánunk a jövőre!

 

 

„Szeretettel köszöntöm a bekesmegye.com olvasóit”